29.10.17

Petr Kain: Zlaté české ručičky málo vydělávají

Konec levné práce, chceme vyšší mzdy a platy, volají v posledních měsících čeští zaměstnanci. Není se čemu divit, v porovnání s tím, co berou lidé na západ od našich hranic, si musí většina obyvatel České republiky připadat jako chudí příbuzní. Porevoluční sny o tom, že se brzy budeme mít jako na „kapitalistickém Západě“, vzaly velice rychle za své.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Z porovnání platů českých učitelů s platy ostatních vysokoškolsky vzdělaných lidí v Česku pak vychází, že tvoří pouhých 55 procent, což je vůbec nejnižší poměr ze všech zemí EU. Nelze se tak divit, že řada potenciálních učitelů nakonec skončí jako státní úředníci – vydělají si prostě více. „Když se podíváte na platy učitelů, tak je to tragédie. Musíme si uvědomit, že když budou chudí učitelé, budeme v budoucnosti chudí všichni,“ říká Filip Pertold s poukazem na to, že tato vzájemná závislost mezi kvalitou školství a ekonomickým růstem je již kvantitativně prokázána. „Podfinancování učitelů u nás je zločin, a znamená to, že o učitelskou profesi mají zájem spíše horší studenti,“ rozčiluje se ekonom.

Ještě větším zločinem pak podle něj je, že nejméně berou lidé jako Jaroslav: učitelky a učitelé v mateřských školách. „V celém cyklu vzdělávání je vždy nejdůležitější to, co je na začátku,“ říká Pertold. Dokládají to i výsledky výzkumů – tento fenomén se nazývá Heckmanova křivka. Každá utracená koruna nebo hodina strávená s dětmi má největší užitek u předškolních dětí, s přibývajícím věkem dítěte pak užitek klesá.


Žádné komentáře:

Okomentovat