30.10.17

Petra Klimková: Na jednu učitelku mateřinky by mělo být pět až sedm dětí, míní pedagog

Málokterý vysokoškolský pedagog má tak blízko k učitelkám mateřských škol jako Marek Herman z Univerzity Palackého v Olomouci. Každý týden je potkává na svých seminářích. I proto je z 11 tisíc podpisů pod jeho peticí proti novele školského zákona, která ukládá mateřským školám povinnost přijímat od roku 2020 děti už od dvou let, trochu rozpačitý.

Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Co s peticí plánujete udělat?
Chtěli jsme mít silný mandát a s ním jít za politiky. Mým cílem byla novela, která by předchozí rozhodnutí vzala zpět. Tedy aby dvouleté děti do školky mohly, ale neměly na to zákonný nárok. Někteří politici se však ozývají sami. A my už nyní pracujeme na krocích, jak zlepšit podmínky učitelek ve školkách.


V jakém smyslu?
Klíčovou věcí jsou pro mě počty dětí ve třídách. Myslím si, že na jednu učitelku by mělo být pět až sedm dětí. Vím, že si většina lidí myslí, že jsem se zbláznil. Já tomu ale věřím, jen musíme spočítat, na kolik by to stát přišlo peněz. Kdyby se to podařilo, celý systém předškolního vzdělávání by se zklidnil. Učitelky ve školkách jsou výborné, ale jsou unavené, mnohdy až vyčerpané. To je ten největší problém.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak zlepšit podmínky učitelek ve školkách

A co dětičky?
Pokud se učitelka věnuje průběžnému zaopatřování dvouletých dětiček, vymývání nočníků a jejich dezinfekcí, nezbývá jí čas ani síly, aby se věnovala i ostatním dětem v pořád stejně početné skupině tak, jak tomu bývalo dřív. Co třeba taková předmatematická gramotnost, že? Či předvýchova k začleňování v evropských souvislostech?
Že dřív mohlo být do školky přijato dítě soběstačné, které se dokázalo obléci a hygienicky zaopatřit, mělo svůj smysl. Ne jen směrem k zabezpečení běžného provozu školky, ale především směrem k rodičům těch dětí. Dnes rodiče lpějí zejména na rozvoji osobnosti svých dítek, ale že si dítka neumějí utřít zadek, neřeší. Pytlici by skoro řekli, že i v základní škole jsou mnozí žáci oblékáni. Soudě podle toho, že ještě na škole střední se mnozí žáci neumějí přezout.

Okomentovat