8.10.17

Michaela Bůnová: Přeplněné školky se bojí přílivu batolat. Musí řešit pleny i rekonstrukce

Školky mají obavy, jak zvládnou provoz od roku 2020, odkdy budou muset přijímat i všechny dvouleté děti, jejichž rodiče o to požádají. Upozorňují, že kvůli tak malým dětem musí dovybavit koupelnu či starat se o plenky. Spousta mateřských škol se přitom už nyní potýká s nedostatkem míst. Ministerstvo školství uvádí, že některým školkám pomůže.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Máme dvouleté děti, jenže jim nejsou čerstvě dva roky. Je jim třeba dva a půl, a u tak malých dětí je znát každý měsíc. Neumím si představit, že budu mít 20 dětí, kterým v září byly dva roky. Čeká nás přebalování, příkrmy a podobně. Dvouleté dítě by mělo být s matkou,“ říká místní učitelka Zuzana Fojtová.

Ani jedno z dětí v této školce nemá pleny, takže nevyžadují jiné zacházení než děti tříleté. Od roku 2020 se ale může situace změnit.

„Co se týče hygienických norem, prakticky bychom museli přestavět celou koupelnu. Budeme muset mít přebalovací pult, nižší umyvadla, bezbariérový přístup do sprchového koutu,“ říká ředitelka školky U Uranie Jitka Dědinová. Školka má navíc zahradu, na kterou si nakoupila herní prvky certifikované pro děti od tří let. Musela by proto uzpůsobit dvouletým dětem i venkovní prostor.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zajímavé to teprve začne být, až jestli si rodiče tříletých dětí uvědomí, že mnohá činnost rozvíjející dovednosti jejich dětí je v kolektivech s dětmi dvouletými prakticky nemožná. Co nevidět se začnou i starší děti dožadovat plen, komplet oblékání a krmení při jídle. Uvědomuje si někdo, že maličké dětičky spí i dopoledne? A což teprve takové vycházky...

CatCatherine25 řekl(a)...

Batolata se mají batolit doma se svojí mámou.
Mají jiné zdravotní, sociální i emocionální potřeby než děti tříleté a jejich inkluze by neprospěla nikomu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakkoli pytlici nejsou odborníci na malé dětičky, ale s určitou mírou nadsázky by řekli, že mezi dvou a tříletým dítětem je obecně větší 'funkční' rozdíl, než mezi dítětem tří a pětiletým. A kdy do širokospektrálních školek nastoupí ty chůvy?

Okomentovat