20.10.17

Michaela Bůnová: Chce EU zakázat písmeno „Ř“? Dezinformacím na internetu neujdou ani děti

Závislost na internetu, kyberšikana, dezinformace. Těmto rizikům jsou vystaveny všechny děti, které používají internet. Je proto důležité, aby se mediálně vzdělávaly. Promluvili o tom odborníci na konferenci (Ne)bezpečí na síti, kterou ve středu pořádala iniciativa Jeden svět na školách v Centru současného umění DOX.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Ne všichni, kteří tráví významné množství času na internetu, jsou závislí. Doporučuje se proto spíš sledovat problémy, které to způsobuje, zda se projevují znaky závislosti,“ říká odborník na závislost na internetu Lukáš Blinka. Závislost má podle něj šest základních projevů. „Když jsou přítomny všechny, pak teprve můžeme mluvit o závislosti,“ říká Blinka.

Jedná se o konkrétní chování, kterému v případě závislosti přizpůsobuje daný člověk i všechno ostatní. Dále fakt, že činnost vykonává, protože nějakým způsobem ovlivňuje jeho náladu. Dalším ukazatelem je, že pokud se k předmětu závislosti nemůže dostat, zažívá stavy úzkosti, abstinenční příznaky. Daná činnost je také velmi intenzivní a může vést k problémům - například v rodině nebo v práci. Posledním ukazatelem jsou relapsy.

1 komentář:

Unknown řekl(a)...

Já už se nedivím vůbec ničemu, protože v současné době je možné skoro všechno.
Rozeznat informace od deznformací je někdy obtížné i pro dospělé s akademickým vzděláním.
Ani u materiálů MŠMT často nevím, jestli je to informace, hoax nebo špatný vtip.

Okomentovat