12.10.17

MF DNES: Mladé učitele systém neocení

Je splněným snem každého druhého ředitele školy. Na matematicko-fyzikální fakultě má sice státnice ještě před sebou, už má ale přes dva roky praxe jako učitel fyziky. A navíc ho to baví. „I když zvlášť první rok to bylo hodně náročné,“ říká učitel František Kotmel. Jestli u učení zůstane, je však otázka. Zatím uvažuje o tom, že by si od příštího roku našel jinou práci na půl úvazku a ve škole zůstal jen částečně. Musí se totiž postarat o rodinu, narodil se mu syn. Není v tom sám. „Počet odchodů z profese po dvou nebo třech letech narůstá, roli v tom samozřejmě hrají finanční podmínky, ale nejen to,“ potvrzuje dlouholetá vedoucí katedry primární pedagogiky na pražské pedagogické fakultě Vladimíra Spilková.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Ministerstvo školství si problém dobře uvědomuje. „Obecně není problém s počty studentů na vysokých školách, největším problémem je jejich skutečný nástup do škol,“říká tisková mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Kolika mladých lidí se to týká a proč ze školství odcházejí, ale ministerstvo nezjišťuje. I když právě v nich vidí řešení potíží s generační výměnou.

„Potenciál vidíme v učitelích, kteří ze škol odešli, ale mohli by se díky opatřením ministerstva vrátit,“říká Balážová. Udržet učitele ve školách chce ministerstvo především zvyšováním platů, od listopadu by učitelé měli dostat přidáno o 15 procent (ostatní státní zaměstnanci o deset), platy mladých učitelů se v posledních letech zvyšovaly rychleji.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

No staré také ne, řekněme si to na plnou hubu.

Okomentovat