29.10.17

Martina Vyroubalová: Chybí školní inspektoři. Ve školách si vydělají klidně i o 15 tisíc víc

Nejen učitelé se špatně shánějí, aktuálně chybí přes dvě desítky inspektorů. Důvodem je i to, že ředitelé škol, z jejichž řad se inspektoři obvykle rekrutují, berou o 10 až 15 tisíc korun víc. „Úkoly plníme, ale mnohdy narážíme na limity,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Proč poklesl zájem o práci školního inspektora?

Nemohu říct, že by o místa nebyl zájem, uchazečů je ve výběrových řízeních vždy relativně dost, avšak jde o jejich kvalitu. Musí dostát nikoli mírným požadavkům, což proces výrazně komplikuje.

Jaké požadavky musí uchazeč splnit?

Školní inspektor by měl být velmi zkušený pedagog s výraznou zkušeností, v optimálním případě i z pozice vedení školy, čili bývalý výborný ředitel nebo zástupce ředitele. Počet těchto lidí je samozřejmě omezený. Ředitel si navíc přechodem - když už nic jiného - velmi výrazně platově pohorší.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přidat by se jim tedy rozhodně mělo, nebo nám utekou.
A co bychom si pak bez nich počali? Kdo by nás usměrnil v tom stále překotněji se měnícím světě? Odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů rovněž pomálu...
V každém případě si pytlici mysleli, že inspektorování je spíš otázkou prestiže, dosažení karierního vrcholu, a netušili zhola, že to ředitelování je až tak slušný džob.
Kdy se zveřejní průměrný plat vedoucích pracovníků ve školství? Klidně stačí plat inspektorů. Těch ředitelských patnáct tisíc si pytlici připočtou sami.

Unknown řekl(a)...

Inspektor má být bývalý ředitel? To je mi novinka. Takže dobrý manažer je nejlepší kvalifikace na inspektora. Učit ani zas tak umět nemusí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kdo umí, učí. Kdo neumí, má na výběr: ČŠI nebo expert.

Okomentovat