23.10.17

Martin Bajtler: Školy informatiku neřeší, říkají zakladatelky kurzů programování pro děti

Ačkoliv má téměř každé dnešní dítě chytrý telefon nebo tablet, neznamená to ještě, že dokáže s technologiemi pracovat. Silvie Zemanová a Klára Šťouračová se proto rozhodly, že založí kurz programování pro děti. Podle nich se školy informatice dostatečně nevěnují.

Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Co jste zjistily?

Klára Šťouračová: Že je v Praze sice několik zájmových kroužků, které se věnují třeba robotice, ale není tu nic, kde by děti v informatice něco aktivně tvořily nebo třeba pracovaly v týmech. Snažily jsme se bavit i s řediteli základních škol a zjišťovaly jsme, jak jsou na tom s informatikou. Ta situace ve školství je docela kritická.
Silvie Zemanová: Existují i velice šikovní a talentovaní učitelé informatiky. Ale většinou převládá přístup: nějaké počítače máme a děti si na nich něco dělají. Nejde děti jen posadit k počítači. Je potřeba systematická práce. Našly jsme to v horším stavu, než jsme čekaly. A ukázalo se to i v našich kurzech, kdy děti často neumějí počítač ani ovládat. Děti chceme učit také o své práci diskutovat nebo ji prezentovat.

Ani současné děti se to ve školách nenaučí?

Klára: Je to tak. Najdeme samozřejmě několik škol, kde je ten přístup už jiný, ale co se týče většiny, tak převládá klasický přístup, že si celá třída zapisuje výklad učitele a chybí tam práce ve skupinách nebo možnost něco prezentovat. Přitom to jsou dovednosti, které by měl mít každý člověk osvojené, aby například mohl snáze najít dobrou práci. Co se týče digitálních znalostí a počítačové gramotnosti, často schopnosti dětí přeceňujeme. V mnoha případech totiž technologie ovládá to dítě. My chceme, aby tomu bylo naopak.

1 komentář:

Andrea řekl(a)...

Trošku mi přijde, že autorky píší, jak když objevili Svět. Scratch používá již více organizací, jen my už asi 5 let (dalo by se říct, že na hodinách s dětmi jsme s tím v ČR první začínali - možná mezi prvními, ostatní ještě jeli Baltíka). Spíše je důležité věci propojovat a nevyužívat jen Scratch. Projekty a aby děti o problému přemýšlely používáme i my. Prezentace a projekty v dnešní době vnímám jako standard. I ve školách jsou osvícení učitelé :), co znám. I když jsem někdy také skeptická.

Okomentovat