6.10.17

Markéta Hronová: Stát selhává, školství začali měnit sami rodiče, kteří zakládají vlastní soukromé školy, shodli se politici

Politici se střetli v předvolební debatě o vzdělávání. Uznali, že stát zaspal, a rodiče mezitím začali školství měnit zdola - zakládáním soukromých škol -, což lze napravit jen investicemi do vzdělávání. Shodli se na tom, že je potřeba ulevit školám od byrokracie, s konkrétním řešením ale nepřišli.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Debata, v níž chyběli zástupci SPD a hnutí ANO, se držela v poměrně věcné rovině. "Nemáme tu televizní kamery, tak na sebe nemusíme křičet," podotkl k tomu Václav Klaus mladší (ODS). Řešila se také přebujelá byrokracie či posílení pravomocí ředitelů.

Zelení by chtěli školy otevřít odborníkům bez pedagogického vzdělání. Pro zrušení zákona, který nedovoluje učit bez kvalifikace, je také Klaus mladší. "Nejlepší učitelka jazyků na mé škole byla tlumočnice. A po dvaceti letech praxe si musela jezdit doplňovat vzdělání do Olomouce," stěžoval si.

ODS chce obecně vrátit pravomoce do rukou ředitelů.

"Když si bude moct vybrat, jestli před katedru postaví traktoristu, nebo vystudovaného matikáře, věřím, že si vybere matikáře. Stejně tak nepotřebuje, aby mu kariérní řád říkal, komu má přidat. Ví, kdo dobře učí," myslí si.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stát selhává... shodli se politici.

Kdo by se nadál tak upřímné sebekritiky těsně před volbami.
Úhybný manévr rodičů, který spočívá v zametání cestičky svým dítkům, cestičky k zaopatření certifikátu o dosaženém vzdělání, však svědčí o jejich selhávání v (ne)schopnosti přimět stát prostřednictvím politiků, aby neselhával.
O jejich bezútěšném selhávání ve výchově svých dětí už ani nehovoře.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Volně přeloženo: Bla, bla, blá, blablabla, bla.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jestli před katedru postaví traktoristu, nebo vystudovaného matikáře

To jako pro výuku etické, a nebo mediální výchovy?

Ví, kdo dobře učí, myslí si... (Václav Klaus mladší, pozn. pytlici)

A jakým způsobem a s pomocí jakých nástrojů k takovému poznání dospěje?
Žeby nějaké vnuknutí, či zjevení? Ono se už ví, kdo že je ten dobrý učitel?
Nejspíš ten, který žáky co možná nejméně nějakým vzděláním poznamená.
Lépeji se měl vyjádřit. Snad že, kdo je více řediteli školy prospěšný.

CatCatherine25 řekl(a)...

Rodiče nezakládají vlastní soukromé školy proto, že by chtěli koncepčně měnit školství,ale hlavně proto, aby pro své vlastní děti vytvořili lepší podmínky ke vzdělávání a aby se jejich děti vyhnuly inkluzi.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Aby se jejich děti vyhnuly všemu.

Okomentovat