19.10.17

Markéta Hronová: První rok inkluze: víc asistentů, papírování i zbytečných pomůcek, ale také lepší přístup k dětem

Vzdělávání žáků se speciálními potřebami se v loňském školním roce změnilo, školy dostaly nárok na asistenty i speciální pomůcky za cenu větší byrokracie. Díky novým pravidlům pro inkluzi stoupl průměrný počet asistentů pedagoga z 1,7 na 2,9 asistenta za školu, stále jich ale hodně chybí, stejně jako školních speciálních pedagogů a psychologů. Podle inspekce se zlepšil individuální přístup učitelů k žákům. Kvůli počátečním zmatkům se nakoupilo zbytečně mnoho pomůcek, v některých případech škola pořídila i 40 pomůcek pro jednoho žáka.

Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

Školy by měly dodržovat opatření, která žákům přisoudí poradenské pracoviště. Podle inspekce se to nepodařilo 8 procentům mateřských škol a 11 procentům základních i středních škol. "Nejčastěji se stávalo, že učitelé nepřizpůsobili obsah a zadávání úkolů žákům, neupravovali pro ně podmínky či tempo práce," konstatuje inspekce. Chyby v doporučování podpůrných opatření dělala i poradenská zařízení.

Zřejmě v souvislosti se zmatky a často nejasnými informacemi, na které si školy také stěžovaly, se stávalo, že školy nakoupily nadměrné množství pomůcek pro handicapované žáky.5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

se zlepšil individuální přístup učitelů k žákům

To mají učitelé více času, a nebo mají méně žáků?

Unknown řekl(a)...

Jakými metodami se zkoumá přístup učitelů k žákům?

Miloslav Novotný řekl(a)...

Ostatně soudím, že ta prasárna musí být zrušena.

Unknown řekl(a)...

Aby nemohla být zrušena chystá se likvidace učitelského studia na vysokých školách připravujících speciální pedagogy.

Unknown řekl(a)...

Pane Novotný, to si myslí mnozí, ale nikdo neví, jak toho dosáhnout.

Okomentovat