26.10.17

Kateřina Perknerová: Ministr Štech: Nedostatek absolventů mohou řešit umístěnky a firemní smlouvy

Praxe je nespokojená s tím, v jakém množství a kvalitě střední a vysoké školy vychovávají své žáky. Notoricky chybějícími profesemi jsou strojaři, IT specialisté, učitelé matematiky, fyziky a chemie. Dá se tato slabina českého školství efektivně řešit? Jaké změny ve financování univerzit se chystají? O tom Deník hovořil s ministrem školství Stanislavem Štechem.

Z interview v Deník.cz vybíráme:

Dostat žáky na „správné obory“ je ale jen jedna strana mince. Ta druhá se týká toho, zda u nich zůstanou. Podle statistik až polovina středoškoláků po ukončení studia do roka pracuje v jiném oboru, nejčastěji jako prodejci zboží nebo manažeři. Tohle lze řešit?

Neházejme na vzdělávací systém všechny problémy, které vznikají jinde. Pokud máte skvělé a motivované učitele, kteří připravují žáky pomocí super moderních technologií, dokážete mladé lidi strhnout a nadchnout je pro příslušný obor. Tím ale v zásadě možnosti vzdělávacího systému končí. Podmínkou setrvání v oboru jsou dobré platové a další podmínky. Když podomní prodejce vydělává dvakrát tolik než nástrojař, nic s tím neuděláte.

A co umístěnky? Studuješ zadarmo nákladný obor, musíš tedy na pět let tam, kde tě stát potřebuje. Dovedete si to představit?

Proti tomu vůbec nejsem. Ve Francii například studenti učitelství ve fázi profesionalizace mají povinné praxe a berou nejnižší učitelský plat. A když projdou, musí se upsat na konkrétní škole, kam je stát na pět let vyšle. Umístěnky tedy řeší hodně problémů, například v lokalitách s přistěhovaleckou nebo problémovou populací.

U nás jsou zárodky čehosi podobného u firem, které si zavazují šikovné žáky během studia stipendii a předběžnými smlouvami. Pokud do budoucna chceme efektivně řešit profesně odvětvové nebo regionální výpadky, není příliš mnoho jiných možností.3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Takže ne peníze, ale umístěnky?

No to nepůjde na pedagogické fakulty nikdo.

Unknown řekl(a)...

Nebudou to absolventi chápat jako omezování své svobody?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Škoda, přeškoda, že pytlici už dávno nejsou absolventi. Mohli narukovat třeba do Užhorodu.

Okomentovat