29.10.17

Karolína Vaverková: Méně pravěku, více normalizace. Půlrok na moderní dějiny ve škole nestačí

Na výročí Sametové revoluce či okupace z roku 1968 dělají média často ankety mezi mladými lidmi a ptají se, co se tehdy stalo. Na základě takových anket se zdá, že výuka moderních dějin na školách je žalostná. Podle odborníků už je ale takové tvrzení klišé. Problémy s výukou novodobé historie ale přiznávají.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Situace ale není tragická dle vedoucího Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Vojtěcha Ripky. Učitelé si mohou sami zvolit, kolik kterému období věnují času. „Osnovy jsou poměrně obecné a široké. Není nezbytně nutné, aby učitelé učili dějiny chronologicky od počátku do konce. To není pevně předepsané,“ uvedl pro Echo24 Ripka. Řada učitelů dle něj moderní dějiny preferuje. „Někteří učitelé mají mylnou představu o tom, že naučí celé dějiny. To je samozřejmě nemožné a je třeba silně redukovat, vybírat. Zdá se, že na odborných školách si toho jsou učitelé lépe vědomi. Ten prostor pro dějepis je tak evidentně omezený, například jedna dvě hodiny jeden nebo dva roky, že si učitelé musí stanovit priority a moderní dějiny mezi těmi prioritami velmi často bývají,“ uvedl Ripka.
2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Do obsahu výuky dějepisu by neměla zasahovat instituce jednostranně politicky orientovaná na velmi krátný úsek naší historie.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Paní učitelka dějepisu by především měla vědět, že právě na časově odlehlých dějinách lze nejlépe naučit děti chápat dějiny s nadhledem vzdělance jako výslednici střetu zájmů i s jejich nositeli a identifikovat skutečné hybatele dějin. Historie není nahodilý shluk událostí.
„Nové“, doslova ražené, v lepším případě naivní, v tom horším totalitárně propagandistické, je pojetí, kladoucí důraz na vyučování vítězem právě dopsaných dějin, na nichž inkoust ještě nezaschl.
Na rozdíl od toho pána z ahistorické instituce soudím, že situace tragická je. Fukuyama se přeřekl. Nenastal konec dějin, ale konec dějepisu.

Okomentovat