5.10.17

Bohumil Kartous: Tahle země nemá vzdělávací politiku

Česká republika má velký a potichu rostoucí problém: nerovnost v přístupu ke vzdělávání v zemi. Ačkoliv se vzdělání ve svých volebních programech věnují všechny strany, žádná nenabízí nějakou dlouhodobou koncepci. To, že do školství bude muset jít víc peněz, voličům raději zamlčují, aby se nemusely zavazovat k navyšování rozpočtu.


Z komentáře v iHNed.cz vybíráme:

O těchto problémech, dostatečně popsaných a analyzovaných, se v programech politických stran před sněmovními volbami 2017 nedočtete, a pakliže, tak jen sporadicky, v náznacích a bez odkazu na relevantní zdroje. Většina programů tak působí dojmem, že nějaká levná PR agentura dostala zadání sebrat z povrchu diskusí na sociálních sítích sentiment, protnout ho do stranické ideologie (má-li jakou) a vtěsnat do velikosti slevového letáku. Zadání se vesměs podařilo naplnit.

Ne že by chyběly potřebné a smysluplné návrhy. Všichni chtějí přidávat učitelům, většinou také všichni chtějí snižovat byrokracii a všichni nějak obcují s trhem.

Ovšem máloco − a mluvíme především o velkých stranách − je provázáno v nějaký koncepční celek, jejž kroky pro čtyřleté sněmovní období zasazují do dlouhodobé rozvojové strategie. Dominantní strany − jedna vedle druhé − voličům také zamlčují skandální podfinancování celého vzdělávacího systému, aby se nemusely zavazovat k navýšení rozpočtu minimálně o jedno procento HDP (cca 42 miliard), což je ovšem nezbytná podmínka pro udržení naděje České republiky na budoucí prosperitu.
5 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A proto se do toho derou neziskovky?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tahle země nemá vzdělávací politiku

Zato má nepřeberně odborníků na vzdělní, kontultantů a auditorů. A to je rozhodně horší stav!
Kdy už si ti politici konečně uvědomí, že ministerstvo školství je zbytečné, jsou-li tu v plné expertní pohotovosti hoši z eduínu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tahle země nemá vzdělávací politiku

Podstatné je, že dává dostatek příležitostí k slušnému živobytí. Viz
Scio balíčky přípravy s výraznou slevou!
Bodejť by se jim líbilo, že by školy připravily svoje žáky na ty přijímačky samy a zadarmo!

Unknown řekl(a)...

Tahle země nemá vzdělávací politiku
Zato má spoustu politiků, pseudoodborníků a expertů, kteří se pletou do vzdělávání.

tyrjir řekl(a)...

Jakto, že nemá? Ty snahy předělat klasickou Parkinsonovskou pyramidu do tvaru Kotrče kadeřavého snad nejsou nic? Páně Kartousovy kudrlinky se přitom zvlášť vyjímaji. :)))

Okomentovat