1.10.17

Barbora Němcová: Děti přestávají být zvyklé mít nějaké povinnosti, říká oceněná učitelka

Andrea Tláskalová obsadila v soutěži na podporu učitelské profese Global Teacher Prize druhé místo. Je učitelkou na základní škole ve Zbirohu a věnuje se žákům s poruchami učení. „Dětí, které neudrží pozornost, je víc než v minulosti,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.


Z rozhovoru v MF DNES vybíráme:

Vnímáte, že by mezi dětmi přibývalo těch s diagnostikovanou poruchou, ať už učení nebo chování?
Rozdíly mezi dětmi se v tomhle ohledu pomalu stírají, hyperaktivních dětí, které neudrží pozornost a jsou roztěkané, je myslím víc než v minulosti. Hodně to ale podle mě souvisí s výchovou. Děti přestávají být zvyklé mít nějaké povinnosti, nemusí dotáhnout věci do konce. Některým dětem pak dělá skutečně problém si sednout k úkolu a dodělat jej. Samozřejmě to neplatí pro všechny. Já to vnímám ale jako jeden z dopadů modernizace domácností.

Setkala jste se někdy s případem, s nímž jste si nevěděla rady?
Právě u toho mého prvního autisty se časem začaly objevovat potíže s matematikou. To bylo hodně nepříjemné. Měl takzvané echo chování, chtěl dělat to samé co ostatní děti, ale už to nezvládal. Poznal, že zatímco on počítá 10 plus 10, ostatní řeší mnohem těžší úlohy. Byl z toho hrozně frustrovaný a poškozoval se, například bouchal hlavou o lavici. Navíc tím, že na všechno odpovídal prase divoké, nebylo možné mu to nijak vysvětlit.

Jak jste si s tím poradila?
Rodina se odstěhovala, tím se to vyřešilo samo. Jinak ale pomáhala i jeho asistentka. Zajímavé je, že mě ten chlapec, kterému je dnes už dvacet let, před dvěma lety požádal o přátelství na Facebooku. Musím říct, že to, že si mě přidal mezi svých 28 přátel, jsem vnímala jako obrovské ocenění mé práce.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Global Teacher Prize (GTP) - Učitel, povolání snů'
je cena, kterou se každoročně oceňuje mimořádný učitel planety.
Oficiálním partnerem... je obecně prospěšná společnost EDUin.


Kdo jiný!
Úporná snaha o zviditelňování se odborníků na vzdělání, kontultaqntů a auditorů z toho kouká jak ponožka z penálu. Jde tu především o vytvoření povědomí, že jedině u eduínů se ví, jak má moderní zkompetentňování dětí a mládeže v dnešním překotně měnícím se světě vypadat. Jakože etalon moderně alternativního učitele na obzoru. Pěkně šablona, a kdo neproleze otvorem, protože nemá ve třídě kobereček a neobelhává děti, že si samy tvoří pravidla spolužití, bude vyobcován a na pranýř průvodcovského opovržení přikován.
Zapomeňme na hodnocení práce učitelů orgány a institucemi k tomu pověřenými nějakou právní normou. Členem odborné poroty je i ústřední školní inspektor. Tak jen, jestli si uvědomuje, že v eduinu má bezinspekční finské školství svůj otářík.
Že oceněná paní učitelka teskní po povinnostech dětí a mládeže uličnímu výboru nejspíš uniklo. V soutěži učitel planety už chybí jen ta promenáda v plavkách.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A u vas Pytliku byli juknout domhodiny, jaky jste vseobjimajici ucitel? U me ne. A u kolegyn taky ne. Tak by me zajimalo, kdo a jak ty ucitele vybira.
Jinak ma pani ucitelka prevdu, ze detuliny jsou liny jak vsi. Mozna ze to rekla az ted, protoze tohle by v Eduinu pred vyberem best of ucitelu nemohlo projit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

mimořádný učitel planety

Nevíte někdo, jestli existuje obdobná soutěž, v které se oceňují mimořádní lékaři planety? Přihlásil bych tam pár chirurgů, kteří mi zachránili život.
Ale na druhou stranu, proč jim dělat ostudu, když jsou to skutečně špičkoví odborníci.
'Ošetřuje pacientům chrup, všimne si, když bolestí křiví ústa. Navštívili jsme ordinaci nejlepší české zubařky.'

Okomentovat