19.10.17

23. 10.: Kulatý stůl a diskuze "Genderově senzitivní vzdělávání: jeho význam a možná podpora na úrovni státní správy a neziskových organizací"

MŠMT ve spolupráci s neziskovou organizací Nesehnutí pořádá 23. 10. 2017 kulatý stůl a diskuzi na téma s názvem Genderově senzitivní vzdělávání: jeho význam a možná podpora na úrovni státní správy a neziskových organizací. Cílem je otevřít diskuzi a upozornit na význam genderové rovnosti ve vzdělávání. Jedná se o odbornou mezinárodní akci, která se koná v rámci projektu Genderová rovnost na MŠMT, a zúčastní se jí také kolegyně z Rakouska a Švédska.


Na kulatém stole se bude mimo jiné diskutovat o tématu genderových stereotypů, a jakým způsobem ovlivňují vyučující a chlapce a dívky. Dále bude věnována pozornost praxi s genderově senzitivním vzděláváním v České republice a v Rakousku a seznámíme se rovněž s nástroji, které pomohly v Rakousku podpořit pozitivní změnu v této oblasti. Zaměříme se také na to, jakým způsobem ovlivňuje nerovné odměňování žen a mužů odlišné zacházení s chlapci a dívkami.

Podle náměstka pro sekci vzdělávání Václava Pícla, je téma genderové rovnosti oblast, kterou se chce MŠMT zabývat i v budoucnosti. „Genderově senzitivnímu vzdělávání je třeba věnovat náležitou pozornost napříč všemi stupni vzdělávání.“

Vedoucí oddělení Gender mainstreamingu z rakouského ministerstva školství Christine Schneider, která přijede představit Rakouskou zkušenost, k tomu uvádí: “Potenciál aktivní politiky genderového mainstreamingu ve vzdělávání je velmi podceňován: předcházení genderovým stereotypům dává nejen spravedlivou šanci skrytým talentům, ale jedná se doslova o investici, která se vyplatí. Stejně tak, jako jakýkoliv antidiskriminační přístup, mobilizuje tvůrčí potenciál, posiluje společenskou a demokratickou soudržnost a snižuje ekonomické a sociální náklady.”

Kulatý stůl je rovněž dobrou příležitostí, jak propojit státní sféru a neziskový sektor. Petra Havlíková z organizace Nesehnutí k tomu dodává: "Za Nesehnutí jsme rádi, že máme příležitost pořádat spolu s Ministerstvem školství kulatý stůl na téma, o kterém se stále na institucionální rovině mluví málo. Díky této akci budeme mít příležitost sdílet naše zkušenosti a rozvíjet spolupráci mezi státní sférou a neziskovými organizacemi. Každá taková možnost je cenná."

V případě zájmu o účast se, prosíme, akreditujte do pátku 20. října 17.00 hodin na adrese press@msmt.cz.

4 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Ještě tohle nám tu scházelo.My tady nemáme dost vlastních nesmyslů?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Aha, a k čemu mi to bude?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakože už budou pedagogické sbory půl na půl? Také pár uklízečů a kuchařů by se šiklo. Zato školní údržbářku neviděli pytlici ani nepamatují, a kdoví jestli vůbec.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Neměl by být ve školách genderový koordinátor? Neměla by být ve školách genderová koordinátorka?

Okomentovat