20.9.17

Ze sociálních sítí: PR MŠMT a ČSSD začíná být nevkusné...
Pro potřeby mediální výchovy kopírujeme plný text i snímek:

Na začátku tohoto roku Poslanecká sněmovna přijala reformu regionálního školství. Pro české školství to představuje skutečně zlomový a velmi důležitý okamžik. Nad reformou panovala absolutní shoda odborných asociací, školských odborů, zaměstnavatelských svazů, ale také to, že tyto změny naplňovaly bezezbytku doporučení OECD. Skončily také nesmyslné hony na udržení žáků za každou cenu, včetně těch, kteří nedosahují dostatečně kvalitních výsledků ve vzdělávání. Jsem rád, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pravidelně pořádá setkání zástupců odborů školství krajských úřadů, včetně vedoucích ekonomických oddělení na resortu školství, a rovněž setkání přímo v regionech napříč celou Českou republikou.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Jistě, reforma regionálního školství, dál-li se tedy změna financování takto nazvat, byla schválena, leč prozatím nebyla uvedena do praxe a vůbec se ještě neví, co vlastně přinese. Štěchovi jede vůz před koňama.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jak se někdo může plácat po zádech z toho, že něco ještě nebylo vyzkoušeno a netuší se, jak bude fungovat?

Ygrain řekl(a)...

Jak? Úplně stejně jako tehdy, když rozjížděli inkluzi, to se plácali po zádech úplně stejně. Fuj.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Já očekávám zatím největší průšvih, který český vzdělávací sytém potkal. Někdo říká řecký model - někde přibývá učitelů a ubývá žáků, až nakonec bylo ve škole víc učitelů než žáků. Pak ovšem následovala řecká krize. Já se spíš kloním k variantě "příspěvek na nájemném". Chudí bydlí stále v příšerných ubytovnách, a příspěvek putuje do rukou "obchodníků s chudobou". Já nevím, kde jsou v systému mezery, ale jistě tam jsou a český člověk je najde. Takže to bude drahé, hodně drahé (v důvodové zprávě zákona je uvedeno 2,5 až 5 mld, ale jak víme z inkluze, může to být i 4 x víc). A přínos bude blízký nule. No jeden z vedlejších výsledků bude, že nebude na zvyšování platů učitelů.

Alles Gute řekl(a)...

Reforma je schválená, ale technické parametry nápočtu rozpisu rozpočtu pro školy nejsou stále hotové. Uvidíme, co se dozvíme na čtvrteční konferenci Školství 2018.
Už teď ale reforma silně připomíná start inkluze. Podobnost je čistě náhodná :-)

Janek Wagner řekl(a)...

Re: "v důvodové zprávě zákona je uvedeno 2,5 až 5 mld": Jiří Zajíček, jeden z lobbistů odborných škol z Unie CZESHA (odborné školy na reformě vydělají na úkor ostatních škol), který s MŠMT na přípravě kolaboroval, v rozhlasovém pořadu, kde jsme na toto téma diskutovali diskutovali, uvedl, že bude třeba 15 miliard.

Paradoxní je, že jde o koncept ministra Dobeše, který chtěl jako člen pravicové vlády omezit pravomoci krajů, které tehdy měly vesměs hejtmany z ČSSD. Valachová převzala i jeho postoj k RVP a školské reformě vůbec.

Okomentovat