20.9.17

Ze sociálních sítí: Nejdřív kvalita, poté zvyšování platů. Proč ne naopak?
Učitelé zřejmě opravdu dostanou od listopadu o patnáct procent přidáno. Mohou se tedy radovat? Ano i ne.
Ano proto, že se přes veškeré licitování, zpochybňování a otálení podařilo uvést návrh na zvýšení jejich platů do života. Tím jsou však veškeré klady vyčerpány.

Ačkoliv už loni (teprve loni) byl do priorit vlády a ministerstva školství zakotven požadavek navyšování platů učitelů každoročně tak, aby v roce 2020 dosáhli na 130 procent průměrného platu v zemi, stejně se kantoři a jejich zastánci museli o tento výsledek celý rok handrkovat. Když už bylo rozhodnuto, vyrojily se hned jedovaté hlasy: „Proč jim, vždyť mají dost.“ „Zase? Nedostali v posledních letech přidáno náhodou už dvakrát? Zmrazit jim platy aspoň na 10 let!“ „Spousta učitelů je přeplácených za to, co předvádějí. Mají dva měsíce prázdnin, kdy nic nedělají a jde jim celý plat. Je snad jiné povolání, kde dostanou zaplaceno za to, že sedí doma?“ „Mělo by se přidávat jen kvalitním učitelům, ne všem.“
Možná by se společnost místo těch hloupých závistivých řečí měla spíš zamyslet nad tím, proč mají u nás učitelé nejnižší platy v Evropě, a tudíž do školství nastupuje z pedagogických fakult jen necelá polovina absolventů.

Až budou mít učitelé platy v takové výši jako ostatní vysokoškoláci, právníci, lékaři či ekonomové, pak teprve můžeme připustit debatu o tom, jak navyšovat platy jen těm nejlepším. V tuto chvíli jsou všechny nepřející výlevy úplně mimo. Ptá se snad někdo jiných vysokoškolských profesí při zvyšování platů, zda jsou dost kvalitní? Proč tedy společnost předpokládá, že většina učitelů nestojí za nic a peníze navíc si nezaslouží? Jak to, že soudci, státní zástupci, státní úředníci jsou kvalitní jaksi automaticky? Nikdy jsem neslyšela, pokud se přidává třeba poslancům, že jde jen o ty kvalitní z nich. A proč si to vlastně učitelé nechávají líbit?

Nepřipadá vám nestydaté, že právníci mají u nás třikrát vyšší platy než učitelé, i když většinou jen hasí to, co by nemuselo nastat, kdyby výchovu a vzdělávání mladé generace měli v rukou dobře zaplacení, a tudíž sebevědomí kantoři? Kantoři, kteří ze svého platu bez problémů uživí rodinu a ve volném čase nevylepšují rodinný rozpočet v druhém zaměstnání. Kantoři, kterým nemusí být stydno, že je musí podporovat manžel/manželka, protože si vybrali povolání, které společnost považuje za charitativní poslání.

Kdyby měli učitelé platy jako právníci, bylo by jejich povolání prestižní a vyhledávané. A na tom by profitovali jak žáci a jejich rodiče, tak hlavně celá společnost. Pak by se vzdělávání v naší republice stalo skutečnou prioritou.

Zlata ŠŤÁSTKOVÁ

Žádné komentáře:

Okomentovat