27.9.17

Ze sociálních sítí: Ministerstvo školství oběma nohama ve feudalismu

 


Komentář Ondřeje Šteffla ke zprávě ČTK:

Ministerstvo školství oběma nohama ve feudalismu. Místo aby se dětem, které se vzdělávají pomáhalo, a hledaly se cesty, jak je co nejlépe vzdělat, tak jak to dělají VŠUDE v civilizovaném světě, tak chceme po ředitelích, aby jim vzdělávání rozmlouvali.

Děs.

Podle Bannerta (ředitel odboru středního a vyššího odborného vzdělávání ministerstva školství) je třeba také analyzovat, jací žáci selhávají u maturitních zkoušek a zda vůbec mají předpoklady maturitní zkoušku udělat. Ministerstvo chce více tlačit na ředitele škol, aby pracovali s neúspěchem žáků a nabízeli jim alternativy. „Neměl náhodou už v rámci přijímacího řízení ředitel školy rozhodnout, že tyto žáky nepřijme do maturitního okruhu? Anebo když žák selhává v průběhu vzdělávání, neměl by ředitel s tím žákem promluvit a říct mu – tobě to moc nejde a je tady jiný okruh vzdělání s výučním listem?“ dodal.


8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přestaňte brát žáky, kteří na maturitu nemají, žádá ministerstvo...

To je špatně, samozřejmě. Ministerstvo to domotalo. Správně to má být opačně:
'Začněte brát žáky, kteří na maturitu mají, nařizují pytlicí...'

Nicka Pytlik řekl(a)...

Říkají si pytlici takhle v předvečer svátku zdejší státnosti, kde se v některých lidech bere to umanuté přesvědčení, že zkompetentňování zakončené povinně úspěšnou maturitní zkouškou je nejlepší vůkol a jediné možné.
Jestli je ministerstvo oběma nohama ve feudalismu, pak jsou školští expertí hlavou v pytli.
Pytlici si dali tu práci, aby vystopovali, kamže si to ministerstvo stouplo.
Vypadá to, že do 'ohněúdolismu'. Nebo tak nějak. Viz 'feu' = oheň, 'dale' = údolí.
Jak poetické. Toho by se pytlici u poměrně suchopárných expertů nenadáli.

Eva Adamová řekl(a)...

"...že zkompetentňování zakončené povinně úspěšnou maturitní zkouškou je nejlepší vůkol a jediné možné."

Přesně, maturitu má v současné době už řada lidí, kteří se činnostmi, které maturitu vyžadují, schopní živit nejsou a nikdy nebudou. A tak si mnozí z nich na "stará kolena" dodělávají výuční listy, svářečské zkoušky apod., nebo sedí u pokladny v supermarketu. A smutným faktem je, že přibývá lidí s bakalářským titulem, kteří mají stejný problém.

Ygrain řekl(a)...

"Anebo když žák selhává v průběhu vzdělávání, neměl by ředitel s tím žákem promluvit a říct mu – tobě to moc nejde a je tady jiný okruh vzdělání s výučním listem"

Pan Šteffl asi nikdy nepůsobil na nevýběrové škole. Pohovory se žákem a jeho rodiči, pokud žák neprospívá, jsou naprosto běžná věc. Obor mohl být špatně zvolen a míjet se s žákovými zájmy či schopnostmi, je tedy třeba zvážit, jestli je žák schopen dlouhodobě zvýšit přípravu, aniž by to pro něj představovalo neúměrnou zátěž, nebo jestli by nebylo lépe přestoupit na méně náročnou školu. A ten přestup je lépe udělat dříve než později, aby žák nepromarnil několik let na oboru, který nebude schopen dokončit. Nazývat tohle eugenikou je nejen demagogie, ale i totální odtrženost od reality. Co má podle Šteffla dělat žák, který každoročně dělal reparáty, opakoval ročník a nakonec vypadl ve třetím ročníku? Po čtyřech letech studia má pořád základní vzdělání a nic pořádného neumí, to má být jako lepší řešení než si s ním v prváku promluvit, pozvat rodiče, doporučit návštěvu poradny a zvážení dalších možností? To jako vážně? Je snad maturita nějaké pitomé zlaté tele, před kterým je třeba padat na kolena?

Tajný Učitel řekl(a)...

Lubar na české škole napsala v komentáři pod článkem mšmt, neberte ty, kteří na maturitu nemají, toto:

"Osobně jsem přesvědčená, že řízení počtu absolventů je marná snaha, dokud všude budeme číst a slyšet, že jedině a pouze vysoká škola nám přinese v životě úspěch a dostatek financí. Nerušila bych střední školy, ale když už, zrušila bych drtivou většinu v posledních letech zavedených vzdělanostních podmínek pro výkon určitého zaměstnání. Dokud nesnížíme hodnotu papíru s jakýmsi titulem, budou se lidi snažit na školy dostat už jen proto, aby mohli pracovat v oboru, který si zvolili jako svou obživu. Cesta, že zachováme nároky na papír, ale snížíme možnost se k papíru dostat, nás opravdu žene do náruče montoven a podržtašek.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To že napsala???
A to jí to šéfredaktor nesmazal? Snad nějaké svěží větry?

Unknown řekl(a)...

Ten citát je mimochodem vnitřně rozporný.

Unknown řekl(a)...

Spíš zmatečný.

Okomentovat