7.9.17

Zdeněk Sotolář: Na čem stojí české školství?

Jedním ze základních pilířů českého školství jsou školení. Sotva se pod okny něco nového šustne, zásadním řešením je vyslat učitele na školení. Vystavený certifikát je pak ozdobou učitelského portfolia.


Kdysi dávno se objevili učitelé-lektoři, kteří přinášeli svoje zajímavé zkušenosti. S kritickým myšlením, osobnostní a sociální výchovou, projekty. Jenomže pak se tito školitelé proměnili na lektory-profesionály a školení rychle zplaněla. To už nebyly osobní zkušenosti, ale školení na klíč, na objednávku. Na kšeft.

Tento školící průmysl popohnaly především peníze evropských fondů. Erbovní součástí kdejakého projektu se stala právě školení. Teď kupříkladu probíhá projekt hodina tělocviku navíc. Člověk by si myslel, že to kvalifikovaný a zkušený tělocvikář zvládne. Kdepak! Bez pořádného přeškolení se ani toto neobejde.

Kdysi dávno patřilo k pilířům českého školství také schůzování. Ještě si pamatuji na ideové pondělky. Člověk by si myslel, že jsme to odcinkali. Kdepak! Slovutná Česká školní inspekce nebyla spokojena s tím, že se naše předmětová komise sešla pouze dvakrát. Tož od tohoto roku se bude schůzovat třikrát.

A na úřadu podle skal, čacký inspektor zatleskal.

Převzato z blogu autora na iDNES.cz

4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Je pravda,že se zásadně vyhýbám školení, které je zadarmo a je placeno z nějakého grantu apod. Tedy to poslední, to jsme musela a alespoň jsem se tam dost kvalitně najedla a vywelnesovala. Za peníze EU takový wellnes víkend. Jen při pomyšlení, kolik jsme za to mohli mít ve škole potřebných pomůcek, se mi udělalo šoufl.

mirek vaněk řekl(a)...

Jsou školení na které jezdím i sám, protože jsou přínosná. Dvě jsou o hlavních prázdninách. Musím si je zaplatit sám, protože bych narušil plán dovolených. A jsou školení, která nechci ani zadarmo, protože je to ztráta času. Těch druhých je podstatně víc. A jsou školami podporována.
A při tom by stačilo jednoduché internetové hodnocení všech školení a jednotná databáze.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já už mám taky vytypováno. Ale letos jsem nahlédla do DVPP a hrůza. Samá inkluze na sto způsobů. A školitelé, no nevím. jednu školitelku jsem zažila a vykládala na školení, jak nevadí, že asistenty jsou holky z UP a že jsou šťastné, že mohou dělat za chleba a vodu. Takže od té doby vím, že se paní mám vyhnout.

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Tak podívejte...
Školení je zadarmo a zezhora to chtěj. Někdo tam jet musí, co kdyby přišla inspekce.
Nakonec, svojí neúčastí dáváte, pane kolego/paní kolegyně jasně najevo, že nepracujete na svém odborném rozvoji. Že byste potřeboval/a něco jiného, jak říkáte prospěšného, je nepodstatné. Na to peníze nejsou, prostěěě.'

Okomentovat