26.9.17

Tři výjimeční učitelé oceněni v nultém ročníku Global Teacher Prize CR

V pondělí 25. září vyvrcholil slavnostním vyhlášením vítězů nultý ročník ceny pro inspirativní učitele, průvodce vzděláváním. Ze sedmi finalistů komise vybrala tři oceněné, kteří automaticky postupují do druhého kola mezinárodního ocenění GLOBAL TEACHER PRIZE.

Odborná porota během září navštívila všech sedm finalistů v místech jejich působiště. Na základě jejich práce při hodinách poté vybrala tři vítěze nultého ročníku ceny Global Teacher Prize CR. Výherce získal šek v hodnotě 50 000 Kč, tři nejlepší si pak odnesli symbolický stromek jabloně. Všichni semifinalisté také získali poukaz na nákup knih od Nakladatelství Albatros.

Na prvním místě se umístila Jana Kopecká ze základní školy v Kunraticích.

Lumír Al –Dabagh zdůvodnil rozhodnutí odborné poroty takto: „Oslovilo nás, že přemýšlí o tom, co budou děti potřebovat v životě. Směřuje k tomu pedagogické cíle, které jsou v hodině jasně patrné. Respektuje, že každé dítě má svůj rytmus, na žádné nepospíchá. Snaží se o to, aby děti byly spokojené, a usiluje o vytváření vztahových hodnot mezi žáky.“

Druhé místo získala Andrea Tláskalová ze základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu. Odborná porota se shodla na tom, že sama sebe nevnímá jako učitelku předmětů, ale dětí. Při hodině dokázala skloubit zábavnost a přátelskost s náročností, která žákům pomáhá v jejich rozvoji. Ocenění si zaslouží její koncentrace na osobnost žáků a její inspirace k tomu, jak mají žít a jednat.

Ocenění za třetí místo převzal Bohuslav Hora ze základní školy Plané nad Lužnicí. Porota ocenila především jeho přístup k vytváření a zavádění inovativních způsobů výuky i s pomocí informačních technologií. Předvedl, že dokáže skvělým způsobem individualizovat výuku a dbá na spolupráci mezi žáky. Zároveň je to příklad učitele, který se velmi otevřeně o svoje zkušenosti a poznatky dělí s ostatními pedagogy a snaží se je nadchnout pro obdobnou práci.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: “Ačkoliv slavnostně ocenění byli v rámci Global Teacher Prize tři učitelé, rádi bychom vyzdvihli i práci ostatních kandidátů nominovaných na tuto cenu. A již nyní zveme všechny inspirující a inspirativní pedagogy, kteří působí na základních a středních školách v České republice, aby se přihlásili do prvního ročníku GTP CR, který bude vyhlášen počátkem příštího roku.”

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by rádi ocenili každodenní mnohaletou práci zbývajících tisíců zdejších obyčejných sysifů přáním všeho dobrého, duševní pohody a dostatku sil.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

A co nám necháte zahrát?

Vít Tomis řekl(a)...

Respektuje, že každé dítě má svůj rytmus, na žádné nepospíchá.
Tak ten zednik, ktery minuly tyden u nas pracoval, je nejspis absolventem uvedene skoly. Opravdu se nenechal ani trochu rozhodit tim, ze uz za nim ceka malir a truhlar...

Ygrain řekl(a)...

"A co nám necháte zahrát?"

https://www.youtube.com/watch?v=5zdAKGsUzLc

Už v dřevních dobách to uváděli na koncertech slovy "učitelská hymna"...

Nicka Pytlik řekl(a)...

A co nám necháte zahrát?

Co jiného než
Červnovou učitelku!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Respektuje, že každé dítě má svůj rytmus, na žádné nepospíchá.

Pytlici to mají nastaveno podobně. Na některé práce žáku čekají už deset i více let.
Pytliky ovšem překvapilo, že v žádném zdůvodnění se neobjevilo něco jako 'pracuje s chybami žáků'. U pytliků by klidně mohli napsat 'z chyb svých žáků se upřímně raduje'.

mirek vaněk řekl(a)...

V dnešní době je aktuální:

https://www.youtube.com/watch?v=BlKwuT6DNwU

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Díky vám kolego Pytlíku za přání, půjdu si na to připít něčím finským, to je teď v kurzu.

Jirka řekl(a)...

Já vodku nerad, ale s Pytlikem bych dal i kakaíčko. Pak bychom se na záhumenku kochali dílem rukou svých v zapadajícím podzimním slunci. A na milovanou školu bychom si ani nevzpomněli. Někde musí člověk nabrat síly, když ho v poslání srazili bohové až na dno. Hovnivál má alespoň svou kuličku, kterou může obohatit záhonek. Sysifův šutr je jen proklatě těžký.

Okomentovat