25.9.17

Tajný Učitel: Respekt ve školství

Už dlouho jsem měl v plánu napsat pár řádků na téma „respekt“. Českým školstvím hýbou jiná témata, od peněz, přes inkluzi až po modernizaci výuky. Pravděpodobně právem, slovo respekt si ani nedovolím definovat a tudíž je to něco ne úplně jednoduše uchopitelného. Proč se jím tedy zabývat?

Na vysoké škole při studiu pedagogiky, od kolegů a jednou za rok i od některého žáka občas slovo respekt zaslechnu. Na vysoké škole vždy zazní typická hláška, kterou musela vyslovit snad i samotná Marie Terezie: „musíte být přisní a pak teprve můžete polevovat, jedině tak si získáte respekt“. Stejně mi radila i většina kolegů při mých začátcích a minulé tři týdny jsem to zase slyšel, tentokrát pro nové třídní šesťáků.


Připadá mi to jako velká hloupost, stejně jako většina podobných otřepaných frází. Budu se chovat zle, pak hezky a žáci si mě pak určitě zamilují, protože jsem přeci jen byl „spravedlivý“. K čemu mi to je dobré? V první fázi mě budou nesnášet a pak najednou milovat? Když mě budou nesnášet, budou pracovat s lepším nasazením? Ne, nebudou. Když mě budou milovat, budou lépe pracovat? Ne, protože budeme řešit něco jiného, než výuku.

Kolegové mi občas vytknou můj domnělý nedostatek respektu se slovy „ty sis to teda zařídil“. Ano, pokud mám žáka rád, plácnu si s ním na chodbě, prohodíme pár slov o tom, jak hrál můj oblíbený fotbalový tým příšerně a jdeme dál. Ano, určitý žák si ze mě může vystřelit, protože já si z něj taky dělám srandu. A protože oba známe hranici. A ať se to někomu líbí nebo ne, takový žák se v hodině chová slušně, ne poslušně. To znamená, že může říct svůj názor nejen na téma výuky, ale i pokud se mu něco nelíbí v hodině. Nebo třeba moje košile.


A ano, možná by také chtělo, aby učitel respektoval žáka. Aby učitel respektoval žáka jako jedince, kterého prostě nemusí bavit právě jeho předmět nebo jako jedince, který prostě jen nemá svůj den a má právo mít špatnou náladu z osobních důvodů, aniž by to souviselo s učitelem nebo výukou.
Když seřvu žáky a oni jsou ticho, poslušní a hodní, znamená to, že mám jako učitel respekt? Nebo mám žákům říct, aby mě respektovali, jinak je budu trestat? „Já jsem přece učitel!“ Prakticky všichni učitelé, které znám, slučují respekt s tichem v hodině, uposlechnutím příkazů bez komentáře a seřváním žáka.

Ticho v hodině nesnáším, protože znamená absolutní nezájem, kdy mluvím jen do zdi. A nebo také to, že jsem žáky unudil až ke spánku. Šum musí být. Pokud mi žák odpoví, že židle po hodině zvedat nebude, tak ho přesvědčím argumenty. A pomůžu mu. A na žáky se snažím neřvat. Čemu by to pomohlo?

Na otázky žáků týkající se respektu odpovídám jednoduchým a pro mě pravdivým způsobem. Na respekt nehraju. Hraju na to, aby se žáci něco naučili pokud možno v relativně důvěrném prostředí, kde se ničeho nemusí bát (zkoušení, kolektivní tresty, nečekaný test) a občas se něco dozví i (opět relativně) zábavnou metodou.

Co úplně jiná otázka – potřebuji od žáků respekt, abych je mohl něco naučit? Pokud někdo ruší a ostatní se nemohou soustředit, porušil tím moje pravidla a je potrestán. Automaticky, v klidu, bez emocí. Je to jen nudná formalita, protože pravidla jsou nastavená a platí pro všechny stejně. Pokud první trest v podobě jedné poznámky do žákovské knihy neuspěl, zvolím jiný trest. V podstatě mi pak stačí, když řeknu, aby si někdo přesedl na jiné místo, a daný žák si přesedne. Proč bych někomu měl nadávat a tím ho zkoušet převychovávat? Výsledkem vynuceného respektu je a vždy bude neustálá vzpoura žáků. Přijde mi, že někteří učitelé toto absolutně nechápou – někoho seřvu, odejdu a žáci se mi za dveřmi budou jen smát, jak jsem vybuchl. Další hodinu jsou pro jistotu a ze strachu v klidu a za týden jedou znovu, plánují, jak mě naštvou.

Dovolím si napsat, že jediný automatický respekt by měl ve vztahu rodič – učitel. Problémy školství jsou na této rovině, v neustálém stavení barikád. Někteří rodiče automaticky dávají všechny dnešní učitele do stejné škatulky a ponižují je všemožnými způsoby před dětmi. Stejně jako toto neplatí pro většinu rodičů, všichni učitelé nejsou stejně neschopní. A ano, přiznávám, pokud vaše dítě učí Marta Semelová, tak není na místě nic jiného, než zhnusení a petice. Ale jinak platí, že právě doma v komunikaci s dětmi se poškozuje nejvíce povolání, prestiž a tím i respekt učitele. Ve větách, jimiž rodič vysvětluje své dceři ve čtvrté třídě, že má mobil v hodnotě měsíčního platu své učitelky…

Převzato z blogu autora TajnýUčitel.Wordpress.cz

Odkazy:

Na české blogoscéně máme dva tajné učitele, první z nich píše na Blog tajného učitele a jeho totožnost je redakci známa. Druhý má blog Tajný Učitel.

13 komentářů:

Miloslav Novotný řekl(a)...

To máte z toho, že neznáte svůj vercajk. Český učitel, i ten v skrytu za bukem, měl by psát a hlavně myslet česky. Kdybyste použil správný překlad "ohled, úcta", mohl jste mít splněno bez napsání jediného řádku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

neznáte svůj vercajk

Bimbác!!!
Pytlici se urespektovali na padrť drťoucí.
Jen by připodotkli, že v česku se už dávno myslí finsky. Ale možná spíš tatarsky...

Ygrain řekl(a)...

"To máte z toho, že neznáte svůj vercajk."

To mě opravdu pobavilo :D

Jinak pan TU si, jako obvykle, plete pojmy a dojmy, být ze začátku tvrdší totiž naprosto neznamená to, co on si myslí, a už vůbec to neznamená nutnost zvyšovat na žáka hlas.

Tajný Učitel řekl(a)...

Ygrain, pozor, to nejsem já, to jinej tajnej. Je tu poslední dobou přetajněno. Pan Tajný Učitel, autor výše publikovaného článku, převzal z nějakého záhadného důvodu můj čtyři roky starý nick, nutno říci bez ohledu na paseku kterou to nadělá, jelikož si jeho jméno pod dobře míněnými traktáty budou čtenáři plést se mnou, nechvalně známým TU z české školy, protimaturitním štváčem, demagogem, hrubiánem a sluníčkářským dobroserem, který vyštval z čš mnoho úctyhodných komentátorů.

Jirka řekl(a)...

Coming out?

Nicka Pytlik řekl(a)...

protimaturitním štváčem, demagogem, hrubiánem a sluníčkářským dobroserem, který vyštval z čš mnoho úctyhodných komentátorů

Neupřímná sebechvála nebo upřímná sebekritika?
Snad vám ten leta budovaný věhlas jmenovec nepokazí zataženým zlopožíračstvím.
A nedejbože, že by ke všemu ještě na čš přivábil pár nezdárných přispivatelů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Coming out?

Viz slovník cizích slov >> vyjít ven, vystoupit, svěřit se, prozradit něco, říci dosud skrývanou pravdu, přiznat se (např. k odchylné sexuální orientaci)
To se možná ještě něco dozvíme...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Není důležité být tvrdý na začátku, důležitý je zůstat tvrdý do konce. Když člověk zná svůj vercajk.

Tajný Učitel řekl(a)...

Přesně tohle,"Není důležité být tvrdý na začátku, důležitý je zůstat tvrdý do konce.", říká moje žena. A ta ví vše.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pro přiměřeně spokojený život postačí být natvrdlý.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Přesně tohle,"Není důležité být tvrdý na začátku, důležitý je zůstat tvrdý do konce.", říká moje žena." - A? Je to aspoň na 69 % jako v té reklamě?

Nicka Pytlik řekl(a)...

říká moje žena

Snad praneteř paní Colombové...

Tajný Učitel řekl(a)...

Bývávalo, dobře.

Okomentovat