28.9.17

Sinopsis: České školství má zlepšit spolupráce s Čínou. Zatím potají

logoŠkolství je v Číně v poslední době podobně jako média předmětem důrazné ideologické kampaně. Česko-čínská spolupráce v téhle oblasti přitom zůstává zahalená mlčením českých úřadů. Ukázala to i nedávná konference o vzdělávací politice v Srbsku. Jak tedy vypadá čínské školství, s kterým by se to české mělo „harmonizovat“?

Od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga prochází školský systém v Číně řadou změn. Úřady v posledních několika letech důsledně bojují proti „západním vlivům“ ve školství. Stranické orgány posílají do vysokých škol disciplinární komise, které zkoumají ideologické úchylky mezi učiteli i studenty. Středoevropské země přesto chtějí s Čínou prohloubit spolupráci.

Právě tenhle cíl má i konference Dialog mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy o vzdělávací politice. Její pátý ročník hostila nedávno univerzita v Novém Sadu v Srbsku. Pořadatelem je Iniciativa 16 plus 1, kam patří i Česko. Stručnou reportáž přinesla zpravodajská agentura Nová Čína přinesla 21. srpna na svém anglickém webu.

Vyhnat ze školy „západní vlivy“

Úvodní slovo si vzal náměstek čínského ministra školství a ředitel Státní pracovní skupiny pro jazyk Tu Čan-jüan. Řekl, že Čína a 16 středo- a východoevropských zemí by měly harmonizovat vzdělávací politiky a strategie, vzájemně využívat výhody svých vzdělávacích systémů, a tak hledat nové způsoby spolupráce.

Dále by měly zvýšit podíl ve výměnách a rozrůznit kooperační kanály. Čína prý formulovala vzdělávací akční plán pro společně budování Iniciativy Pás a stezka, který může být návodem k zesílení vzdělávací spolupráce a společné činnosti zúčastněných zemí.

To všechno poslouchali zástupci vzdělávacích institucí a ministerstev školství ze států 16+1. Jména a funkce českých delegátů nejsou známa. Jak se stalo u podobných akcí v poslední době zvykem, české úřady o nich neposkytují žádné informace. O jejich průběhu se tak můžeme dočíst pouze z čínského, a v tomto případě částečně též ze srbského tisku.

Ve stejnou dobu se na stejném místě konalo čtvrté setkání Konsorcia institucí vysokého školství z Číny a zemi střední a východní Evropy.

Podle informace na webu novosadské univerzity se tohoto setkání účastnili rektoři univerzit zemí iniciativy 16 plus 1. Univerzita v Novém Sadu byla nově rovněž zvolena jako sídlo Konsorcia.

Čína, náš vzor

Změny v čínském školství přitom sklízí ostrou zahraniční kritiku. Časopis Foreign Policy charakterizoval současnou kampaň jako “největší úder proti akademickým svobodám od dob Kulturní revoluce”.

Atmosféru dokládají nejnovější zprávy, že online články propagující socialistické hodnoty budou v některých akademických institucích platit za stejně hodnotné jako články vědecké – ať už budou mít podobu eseje, animace nebo videa. Studenti za ně mohou sklízet zápočty jako za školní práce.
Ve střední a východní Evropě ale sklízí Čína pochvaly. Konference v Novém Sadu se zučastnila i srbská premiérka Ana Brnabićová, která dle Nové Číny ocenila vývoj Číny za poslední dobu ve všech směrech.

Srbský ministr školství, vědy a technologického rozvoje Mladen Šarčević uvedl, že působivý vývoj ČLR je patrný kam oko pohlédne. Země střední a východní Evropy by podle něj měly uznat dlouhodobý trend a podniknout kroky k založení spolupráce.

Text byl původně publikován na HlidaciPes.org.

Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia z.ú. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

disciplinární komise, které zkoumají ideologické úchylky mezi učiteli i studenty.
Středoevropské země přesto chtějí s Čínou prohloubit spolupráci.


Jaképak 'přesto'? Snad právě proto! Ne?

Okomentovat