17.9.17

Radmil Švancar: Zoufale se nedostává speciálních pedagogů

Podle Martina Odehnala není bagatelizace dopadů inkluzivních změn namístě. Asociace speciálních pedagogů svůj otevřený dopis prezidentovi a dalším politikům koncipovala v době, kdy se ještě nemluvilo o protestní akci za navýšení platů učitelů, která proběhla 1. září v Betlémské kapli. Martin Odehnal, předseda této asociace a vedoucí odboru školství Městské části Praha 9, říká, že „asociace chtěla upozornit na negativní trendy, které se dotýkají celého školství a které urychlila naprosto nezodpovědná koncepce takzvaného společného vzdělávání". A odměňování s tímto obrazem také souvisí.


Z interview v Učitelských novinách vybíráme:

Pomohly podle vás školám seznamy podpůrných opatření a pomůcek z přílohy vyhlášky o speciálním vzdělávání?

Podpora, které se pedagogovi v jeho práci s žákem se speciálními vzdělávacími potřebami dostává, je velmi Schématická. Ze seznamu jsou vybrány určité pomůcky a vrcholem všeho je asistent pedagoga. Je to člověk, který je v řadě případů skutečně velmi užitečný, jindy ale je jeho úkolem žáky, kteří ruší ostatní, ze společného vzdělávání odvést a někde v kabinetu hlídat, protože učit je neumí a Samostatně ani nesmí. Z našeho pohledu - z pohledu speciálních pedagogů – není na místě bagatelizace změn, které jak školský zákon, tak tato vyhláška přinesly, Stalo se toho naopak příliš mnoho. Připadáme si jako pasažéři na Titaniku půl míle před ledovcem, těm taky říkali – nic se neděje, všechno je v pořádku.

Počet žáků, kteří přestoupili ze speciálního do základního školství je podle MŠMT minimální, otázka je, kolik dětí do speciální školy vůbec nenastoupí, to je těžké odhadovat. Tento trend trvá ale už několik let. A ani v předchozích letech nebyli tito žáci vzdělávaní na přání rodičů v běžných školách vyučováni speciálními pedagogy.

Ale rodiče rozhodovali S vědomím, že tomu tak bude, šlo o jejich rozhodnutí. Byli přesvědčeni, že ostatní okolnosti vzdělávání v běžné škole tento nedostatek vyváží nebo převáží. Na to mají jistě právo, nepodezírám je, že by pro své dítě nechtěli to nejlepší. V současnosti v řadě případů prostě jinou možnost nemají. Problém je i v tom, že ministerstvo školství záměrně švindluje se statistickými daty. Za inkludované označovalo děti, které nikdy do speciálních škol nechodily, se kterými se už dávno většina učitelů běžných škol naučila pracovat – jde například o dyslektiky, dysgrafiky a další žáky se specifickými poruchami učení a chování. Těch je pochopitelně nejvíc a celou informaci o společném vzdělávání jejich započítávání bez rozlišení zkresluje. Navíc většině těchto dětí jsou nyní přiznávaná podpůrná opatření 1. nebo 2. stupně a ani škola, ani učitelé na jejich podporu obvykle žádné finanční prostředky nedostávají, v tom se oproti předchozímu stavu nic nezměnilo.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vypadá to, že nám tu něco bublá pod povrchem. Až se ta tavenina sopouchem vyvalí, bude to mazec.

Jana Karvaiová řekl(a)...

TAverna se vybublava pomalu. Coz je nenapadne a nanicovate. Take bych radeji privitala vybuch. Jenze skolstvi je uz takove, ze prusery se projevi po case. Zatim lide dost mlci nebo si stezuji soukrome. Dostala jsem par mailu s otresnymi zazitky takyinkluze, ktere vetsinou konci slovy:" ale prosimvas nikam to nepiste, nechci mit problemy, potrebovala jsem si jen ulevit u cloveka, ktery vi o cem pisu".
Je mi lito tech ucitelek, deti i rodicu. Inkluze zacina selhavat v teto podobe prilis brzy, ani ja to necekala takhle rychle. Jenze nadeje skol, ze kdyz nebudou penize, tak to nekdo zrusi, je spatna. Nezrusi. Budou to same slendrijanske delat zadarmo, bez pomoci, bez pomucek. Do strednich skol nam dnes nastupuji deti z byvalych praktickych ci dokonce byvalych pomocnych skol na maturitni obory, protze na vysvedceni se nesmi psat ani ivp, a vzdelavaci program Slunicko muze byt cokoli. A stredni jsou zdesene a resi , co s tim. Bida, katastrofa.
Je velice zvlastni, ze proinkluzivni aktiviste, kteri v tak hojne mire vykrikovali sve dojmologie po mediich tistenych i elektronickych, jsou zcela ticho. Projela jsem si par stranek tech nejukricenejsich a nic. Zadne pozastaveni se nad nedostatkem financi, ktere je jiz deklarovano verejne samotnym ministerstvem. Nic.

Ygrain řekl(a)...

"Projela jsem si par stranek tech nejukricenejsich a nic. "

Pochopitelně. Protože přiznat chybu vyžaduje páteř a koule, kterýchžto se velkohubým jedincům obvykle nedostává.

Okomentovat