20.9.17

Monika Zavřelová: Pětina Čechů nepřečte za rok ani jednu knihu

O Češích se často mluví jako o náruživých čtenářích. Nový průzkum agentury Ipsos však dokazuje, že je to věc individuální. Zatímco pětina dospělých Čechů nepřečte přes rok ani jednu knihu, další pětina se může chlubit se skóre jedno dílo měsíčně.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Kategorii náruživých čtenářů, kteří za rok přečtou 16 a více knih, ovládly ženy. Dámy, především matky a babičky, podle průzkumu na rozdíl od svých protějšků mnohem častěji vedou ke čtení děti. „Děti je klíčové ke čtení motivovat nejintenzivněji ve věku mezi třetí až pátou třídou. Jde o věk, kdy čtou přirozeně nejvíce a rády,“říká zakladatel projektu Martin Roman. „Pozitivní vztah ke knihám by měli formovat oba rodiče, přestože sami čtou málo,“dodává. Z mužů se své ratolesti snaží motivovat jen každý třetí tatínek nebo dědeček. Průzkum se zaměřil také na to, co dospělí považují za největší čtenářské povzbuzení pro děti. Drtivá většina, 75 procent dotázaných, se je snaží nalákat na vizuální stránku díla. Přes polovinu respondentů pak volí taktiku předčítání. Na třetím místě se umístila diskuse s dětmi o myšlenkách, postavách či jiných aspektech vyprávění. Na seznamu se však objevily i další metody včetně návštěvy knihovny nebo umožnění čtení na tabletu či čtečce. Osm procent dospělých tvrdí, že děti pobízejí ke čtení pravidelnou kontrolou čtenářských deníků.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Je to naprosto logické, protože pětina Čechů neumí číst s porozuměním. Pětina dětí ve škole se sice naučí zvládnout techniku čtení, ale jejich IQ jim v podstatě neumožňuje chápat význam textu. Takového člověka přece číst nemůže bavit a tak to ani nedělá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pětina Čechů nepřečte za rok ani jednu knihu

Ka-ta-stro-fa!
Pytlici nepřečetli knihu v cuku od roku 1985, to jest od doby, kdy se z nich stali učitelé. Přesto čtou denně mnoho hodin. Než se prokoušou třeba takovým pedagogickým.infem, noc se překlopí k ránu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Čtyři pětiny Čechů přečtou za rok více než jednu knihu. Povzbudivé.

Okomentovat