5.9.17

Michaela Kabátová: Učitelů chybí zatím „pouze“tisíce

Matematikář, fyzikář nebo angličtinář. Učitelé těchto předmětů jsou nejvíce nedostatkovým zbožím. Podle odhadů chybí v tuzemsku tisíce kantorů. Ředitelé tak vymýšleli různé kličky, aby děti první školní den mohly dostat rozvrhy hodin.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Další variantou, jak personální nouzi vyřešit, je přijmout na místo nekvalifikovaného pedagoga. Podle zákona o pedagogických pracovnících sice nesmí předmět učit někdo, kdo nemá pedagogické vzdělání. Za stávající situace, kdy v tuzemsku podle odhadů chybí tisíce kantorů, je ovšem možná výjimka. A ta ředitelům často zbude jako jediná možnost.

„Pokud neseženete aprobované učitele, může předmět učit jiný nebo třeba student magisterského studia,“vysvětluje Holá s tím, že jedna z učitelek prvního stupně si právě studium na pedagogické fakultě dodělává.

Na základě této výjimky ale podle odborníků na vzdělávání učí žáky i vychovatelky. Situaci na prvních stupních základních škol označuje Tomáš Feřtek ze vzdělávací společnosti EDUin za krizo- vou: „Vezmu-li v úvahu třeba poslední půlrok, skoro bych nenašel školu, kde bych byl a nestěžovali si na nedostatek učitelů pro první stupeň. A to krizový.“

Žádné komentáře:

Okomentovat