14.9.17

Michaela Kabátová, Martin Rychlík: Učitelé uspěli, vláda jim přidá

Začínající učitelka na základní či střední škole by si měla již od podzimu polepšit o zhruba 3200 korun. Zkušenější učitelé mohou počítat s měsíčním přilepšením až o čtyři tisíce.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Navýšení mezd experti chválí. „Přidání vítám. Musíme si ovšem uvědomit, že jde o předvolební gesto vůči více než 600 tisícům státních zaměstnanců, mezi nimiž učitelé tvoří jen čtvrtinu. A zároveň je třeba opět připomenout, že tato vláda v minulých třech letech přidala učitelům jen necelých patnáct procent – tedy zhruba stejné procento, o které mezitím vzrostla průměrná mzda,“ řekl LN Janek Wagner, editor odborného serveru Pedagogicke.info.

Přitom dle statistik OECD je plat českých učitelů v poměru k platům jiných vysokoškolsky vzdělaných lidí nejnižší. „Dosahuje 57 procent, takže například pro vyrovnání průměrné výše tohoto poměru v zemích OECD je třeba zvýšit platy učitelů o polovinu,“ říká Wagner. Aby nebyl český vzdělávací systém ohrožen, mělo by se toto navýšení v dalších letech i třikrát zopakovat. Učitelům se teď navýší tarifní platy, přesná metodika však ještě není známa.

2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Jako dlouholetý praktik si dovolím předpověď a doplním titulek.

Učitelé uspěli, vláda jim přidá práci.

V. řekl(a)...

Např. "revize RVP"...

Okomentovat