17.9.17

Michaela Bůnová: Systém bodování žáků popírá individuální přístup, říká dětská psycholožka

Žáci v pražské základní škole Písnická dostávají od učitelů plusy a mínusy za chování a aktivitu. Podle ředitelky Evy Čulíkové bodový systém funguje dobře a rodičům nevadí. „Nejsem si jistá, jestli by měl sběr papíru vyvažovat výchovné opomenutí,“ oponuje v rozhovoru pro iDNES.cz dětská psycholožka Jitka Cápalová.

Z interview v iDNES.cz vybíráme:

V čem je podle vás systém tvrdý a nekompromisní?

Je velice odosobněný, popírá individuální přístup, na který se teď klade velký důraz. Věřím v něj a věřím tomu, že se nevyplácí pracovat se všemi žáky stejným způsobem. Umím si představit, že by existovala podobná tabulka, která by říkala „jednou a dost“. Tedy že by si žáci jednou zapomněli pomůcku a nic by se nestalo, ale kdyby se to mělo opakovat, už by dostali třeba čárku. Tak by to spíš mohlo fungovat, aby bylo motivační zamezit zanedbávání školních povinností. Měla by tam být osobní intervence učitele.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Všem mladým, kteří mají choutky stát se kantory, držím palce, aby narazili na rozumné vedení školy, které také cypoviny nevymýšlí. A pokud se náhodou ocitnou na škole, kde se s něčím podobným setkají, radím, aby zavčasu zvedli kotvy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je velice odosobněný, popírá individuální přístup, na který se teď klade velký důraz.

Všechny ty bodovačky se pytlikům nezamlouvají ani dost málo. Postihnout a zhodnotit vše objektivně a především spravedlivě? Bodík sem, bodík tam, někdy radši půl bodu, aby se všechno tak nějak zhodnotilo, jak je zhodnotit třeba.
Pytliky by jen zajímalo, jak se promítá individuální přístup k žákovi do posouzení, jestli je jeho chování v souladu se školním řádem.

Okomentovat