27.9.17

Michaela Bůnová: Jednotné přijímačky by se měly zrušit, řekl expert z EDUin v Rozstřelu

Letos proběhlo 1. kolo plošného jednotného testování školáků. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) teď pracuje na podobě dalšího kola. O tom, ale i o rozdílné přípravě maturantů v Německu hovořili v diskusním pořadu Rozstřel šéf Cermatu Jiří Zíka s konzultantem organizace EDUin Tomášem Feřtkem.Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Naopak podle Feřtka bylo zavedení jednotných přijímaček špatně. „Ve vzdělávací politice to byl vůbec jeden z nejhorších kroků. Školy jsou různé, snaží se profilovat, jestli na všechny nasadíme jeden přijímací mustr, některé školy nebudou moct přijmout uchazeče, které by chtěly. Navíc učitelé výuku příliš soustředí na přípravu na konkrétní testy, což nepříznivě ovlivňuje podobu výuky na základních školách,“ oponoval Feřtek.

„Není chybou přijímaček, že učitelé špatně nebo jinak připravují žáky,“ namítl Zíka.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

některé školy nebudou moct přijmout uchazeče, které by chtěly

To by pytliky zajímalo, které střední školy jmenovitě by rády přijaly ke studiu žáky, kteří neumějí číst, psát a počítat. Stačí dvě, tři z každého okresu.
V každém případě by maturitní zkoušku měli mít možnost skládat i lidé, kteří nikdy do žádné školy nechodili. Pytlici nevidí mnoho důvodů, proč by to nemělo být možné.

mirek vaněk řekl(a)...

Chápu, že má někdo obavy, když bude zjištěn stav vzdělanosti většiny žáků ZŠ. Někomu se to líbit nebude. Zvlášť podnikatelům.
Učitelé středních škol by naopak vítali testování všech absolventů ZŠ.

Okomentovat