15.9.17

Markéta Hronová: Zrušme školní předměty, navrhuje ANO. Pravice chce revoluci ve vzdělávání, levice je pro evoluci

Politické strany se shodnou, že je třeba přizpůsobit vzdělávání potřebám, které přinese svět za deset patnáct let. Zatímco TOP 09 při debatě o vzdělávání prosazovala revoluci ve školství, ČSSD byla proti velkým změnám. Strany se jednoznačně shodly jen na tom, že je potřeba se zaměřit na učitele, jejich kvalitu a ohodnocení. Zástupkyně hnutí ANO Ivana Dobešová pro budoucnost navrhla zrušení předmětů a komplexní učení po vzoru severských zemí.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

TOP 09 by nejraději připravila reformu, kterou příští ministr nebude moct změnit. Klíma dokonce mluvil i o největší revoluci od dob Marie Terezie. S tím nesouhlasil Marek Výborný z KDU-ČSL, Marta Semelová za KSČM ani Petr Kořenek - učitelé by podle nich potřebovali spíše klid než další změny.

Podle Jiřího Nantla z ODS je cestou určit minimální standard, který budou muset školy splnit, a všechno ostatní by si školy mohly určovat samy. Jako palčivý problém zdůrazňoval obrovské krajské rozdíly v kvalitě vzdělávání, které by řešil jednotnou dotací na žáka, do které by nemohly jako dnes zasahovat kraje. "Aby se už kraje nemohly rozhodnout, že chtějí udržovat i školu s nevalnými výsledky, kam nechodí žáci, místo toho, aby finančně podpořil školy výborné," vysvětlil.

4 komentáře:

krtek řekl(a)...

Co by politici neudělali, aby jim někdo zaplácal. Miluji mediální zkratky. Mám ještě jeden titulek: "Školy nepřipravují pro život za 15 let" (autor Klíma z TOP 09, který na sebe práskl, že školy více dají na seznam Čapkova díla (doporučoval bych panu řediteli přečíst všechna) než na schopnost absolventa rychle se učit nové věci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Si pytlici říkají, kdy už konečně někoho napadne zvolat 'Zrušme povinnou školní docházku!'
A tak se to všechno tak akorát stále jen pytlikuje. Pytlici by v této souvislosti rádi připomněli, že na pytlikování jsou tady pytlici.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jste mě předběhl

V. řekl(a)...

Dříve to bylo po vzoru sovětských republik, teď po vzoru severských zemí.

Okomentovat