29.9.17

Markéta Hronová: Předává dětem hodnoty, všimne si, když jsou smutné. Navštívili jsme hodinu nejlepší české učitelky

Jana Kopecká učí v jedné škole už třicet let, místo vyhoření ale letos získala cenu jako nejlepší učitelka v nultém ročníku soutěže Global Teacher Prize, kterou pořádá organizace EDUin. Porota ocenila hlavně její výjimečný vztah k dětem a zaměření na to, co budou žáci v životě skutečně potřebovat. Mezi dětmi působí přirozeně, vnímá změnu nálady či problém u každého žáka, přestože má ve třídě téměř třicet rozdílných osobností.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Od jiných učitelských soutěží, jako je třeba Zlatý Amos, se Global Teacher Prize odlišuje tím, že vítěze vybírá odborná porota na základě pěti kritérií. Členové poroty učitele také navštívili přímo při práci v jejich třídách. Hodnotili, jestli učitel podporuje úspěch u každého žáka, zda ve škole praktikuje inovativní formy výuky, roli hrály také reference od žáků a kolegů, jestli se učitel zapojuje také do mimoškolních aktivit, spolupracuje se zahraničními či českými vzdělávacími organizacemi či vyvíjí vlastní činnost v učitelské komunitě.

Kopecká se podílí na řadě projektů - pracuje jako lektorka kritického myšlení, vede dílny čtení, praxe studentů. Nebojí se učit v páru, organizuje řadu akcí s rodiči. Školila také ostatní učitele v Hejného matematice, odlišném způsobu výuky počtů, který její žáci milují. "Přišel s tím pan ředitel. Abych se do toho dostala, strávila jsem nad tím několik prázdnin. I když jsme ze začátku brblali, zpětně jsem hrozně ráda, že se u nás jako na jedné z prvních škol nová výuka matematiky vyzkoušela," hodnotí Kopecká.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

odlišném způsobu výuky počtů, který její žáci milují

No vida! A pak že to nejde... Žáci milují způsob výuky počtů. Sen každého učitele. Například pytlici mají podezření, že mnozí jeho žáci milují levé tlačítko myši. Uklikali by se do naprosto nevratného zcepenění.

Předává dětem hodnoty, všimne si, když jsou smutné...
ani na chvilku nepřestala sledovat, jestli všechny pracují.


Zkompetentňovací ráj na zem. Smutné dítě je umocněný smutek. Pouze si všimnout je málo. Podle toho, co se pytlici dočetli, by se vsadili, že dívenka byla smutná, že škola ten den už končí. Pytlici by taková dítka pro rozveselení nechávali po škole. Nikdy se s takovým jevem ale nesetkali. Z jejich hodin odcházejí žáci se zvonením zvesela.
Pytliky ovšem zaráží ten pracovní dozor. Pytlici tam cítí jakoby náznak nějaké povinnosti. Či co. U pytliků může každý pracovat právě a jen podle vlastní potřeby. Pravdou ale je, že pytlici nejsou alternativci, ale zavilí herbartovci.

Navštívili jsme hodinu nejlepší české učitelky

Tohle o pytlících někdo napsat a vyvěsit na web, tak jej zažalují pro pomluvu.
A nebo lépe, rovnou jej nakopou do prdele.

Okomentovat