28.9.17

Marek Herman: Tablet není nic jiného než mrtvá placatá máma

Nedávno jsem jel Pendolinem z Prahy do Olomouce. Cestovala se mnou máma se dvěma dětmi, seděli přes uličku. Holčička mohla mít tři, kluk čtyři roky. Plus mínus. A zažil jsem věc, kterou jsem ještě nikdy takhle zblízka neviděl: máma za celou cestu z Prahy do Olomouce ani na minutu neodložila svůj telefon. Ani na minutu. Nelžu. Upřeně hleděla na displej mobilu a přejížděla prstem sem a tam.

Z fejetonu v Rodiče vítáni vybíráme:

60 % českých domácností se nesejde ani jednou za den u společného jídla. Jsou každý zalezlí ve svém pokojí a surfují nebo sdílejí.

30 % z těch, co se k večeři sejdou, u toho hraje televize.

Dá se s tím něco dělat? Dá. Technologie se dají využívat rozumně, jen je potřeba, aby dítě dostalo NEJPRVE co nejvíce REÁLNÝCH zážitků. A až POTOM ty VIRTUÁLNÍ. Když přijde tablet na řadu až jako druhý, může to být zajímavý zdroj poznání. Ale na prvním místě musí vždycky být skutečný život, skuteční lidé a reálné poznávání všemi smysly.


3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

S něčím podobným se setkávám dost často.
Nedávno jsem byla na kafíčku v jedné zahradní restauraci. U vedlejšího stolu seděli rodiče se dvěma malými dětmi, jedno bylo ještě v kočárku a druhé bylo asi čtyřleté.
Oba rodiče měli před sebou tablety a ani spolu ani s dětmi vůbec nemluvili. Byla jsem tam skoro hodinu a jen občas jsem zaslechla něco jako: počkej, nezlob, nech mě být....
Děti byly mimořádně trpělivé, asi byly na tento způsob komunikace zvyklé.
Bylo to docela smutné krásné nedělní odpoledne.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A tihle rodiče budou ti, co budou po škole požadovat, aby jejich dítě vychovala a naučila. S tím, že jedinou odezvou bude jejich permanentní kverulantství. Pomoc žádná. Znám maminku, která je v domácnosti, cestuje si, dítě dává stále k babičce a pak si chodí do školy stěžovat, že její dítě údajně někdo šikanuje, protože holku pořád bolí hlava nebo břicho. Aby se zjistilo, že dítě je neurotické kvůli matce, která e mu nevěnuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tablet není nic jiného než mrtvá placatá máma

S tou mámou je to mimo! A to zcela mimo džendrovou vyváženost.
Ledaže... ledaže by chytrý mobil nebyl nic jiného než mrtvý placatý táta.

Okomentovat