20.9.17

Kristýna Koděrová: Povinná předškolní docházka je nepromyšlený tah, míní ředitelé škol

Nejen v Rakovníku, ale i jinde v republice, se letos poprvé museli povinně přihlásit předškolní děti do posledního ročníku mateřské školy. Novinka platná od začátku září má pětileté děti lépe připravit na vstup do školních lavic. Pro mateřské školy i radnice je to ale velká byrokratická zátěž, která navíc změny k lepšímu nepřináší. Právě naopak.

Z článku v Rakovnický.Deník.cz vybíráme:

„Je to hodně velká a úplně zbytečná byrokracie. Navíc průzkumy ukazují, že 97 procent dětí předškolního věku do mateřských škol chodilo a ta tři procenta, která nechodila, tam nový zákon stejně nedostal,“ shrnuje problematiku školské novinky Irena Bartoníčková.

Stejně jako ostatní ředitelé škol, i ona obdržela matriční seznam se jmény všech dětí, kterých se povinná docházka do mateřské školy letos týká. Pokud ale nějaké dítě v doprovodu rodičů na zápis do dané školy nedorazilo, musí se nyní složitě dohledávat. Situaci navíc komplikuje současný trend, a totiž, že rodiče, ať už jeden či dokonce oba, mají jiné příjmení než jejich dítě. Vedení školy i úřady se ale mohou orientovat pouze dle jmen předškoláků.3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Je to prostě takový hokus pokus. Zkoušely se přípravné třídy. Ty narazily na problém segregace, protože do nich chodilo příliš velké procento Romčat. Tak se teď zkouší tohle. A zajímalo by mne, co se vymyslí pro příští pětiletku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

míní ředitelé škol

Což o to! Mínit mohou do alelůjááá.
Hned zkraje měli stát na barikádách. Míní pytlici. A u inkluze jakbysmet. I když žádná katastrofa nenastala.
A jak je to s netříletými dětmi ve školkách? Kdy dorazí slibované chůvy? Když je takových dětí třeba osm ze čtyřiadvaceti... A co nočníky? Také u vás učitelky zařazené do platové třídy odpovídající tvorbě pedagogické dokumentace sprchují a desinfikují nočníky po každém použití? Což je nepřetržitá činnost v tom nepřetržitém křiku neustále se vztekajících prťat, jejichž matky jsou třeba na mateřské s mladším sourozencem? Jakpak se nám v takových podmínkách asi tak rozvíjí třeba taková předmatematická gramotnost?

Unknown řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat