13.9.17

Kateřina Valachová: Povinná čertovina

Jakmile v českých, moravských a slezských zemích prohlásíme něco za povinné, je jasno. Úspěch zaručen. Parafrází Járy Cimrmana: Nevím sice přesně co to je, ale rozhodně s tím nesouhlasím a uráží mě to.

Povinné předškolní vzdělávání není povinná školní docházka. S použitím selského rozumu by se to zdálo jasné. Ostatně již na první pohled to nejsou stejná slova. Ale? Pozor!!! Je to povinné!!! Hledej tedy čertovinu. To je takový náš zákon. Místní zvyk.

Od pěti let chodilo v poslední době do mateřské školy asi 90 procent dětí. Pro představu tedy zhruba 90 tisíc pětiletých dětí do mateřských škol chodilo, 10 tisíc tam z různých důvodů nechodilo. Byly v tak zvaných lesních školkách, v dětských skupinách, hlídacích klubech, nebo v zahraničí, nebo zkrátka doma se svými rodiči. A to z různých důvodů, například i finančních.

Zavedení pravidla předškolního vzdělání již od 5 let spolu s možností, že rodič zvolí individuální vzdělávání a ponechá dítě tam, kde bylo doposud. Vypadá v celku nevinně. Když tomu někdo nepřidá na dramatičnosti, tak by ani s tím nemusel být problém. Zvláště je-li cílem zlepšit úspěch našich dětí v základní škole nebo snížit počet odkladů startu povinné školní docházky. Kde je tedy ta čertovina?

Slovy klasika: Šedé paragrafy – zelený strom života. My lidé máme totiž úžasnou schopnost si vždy – aby byl úspěch zaručen – něco na sebe navzájem vymyslet. Ve školách a vzdělávání si pěstujeme oblibu v papírech. Proč? Nejčastěji z neporozumění paragrafům, z obav, že nám dá za uši rodič nebo inspekce nebo jen tak pro jistotu. Nebo jen tak z jednoduchého a pochopitelného důvodu, že když má v tisících mateřských školách něco začít platit, i přes tu nejpečlivější snahu všech zúčastněných to deset dní poté není všude na jedničku z hvězdičkou a vyšlapává se postupně ta přijatelná zelená cesta, jak na to, místo té šedé paragrafové.

Doporučení: Zaplašme čertoviny. Povolme zdravý selský rozum.

U povinného předškolního vzdělávání (říkejme předškoly) je to jednoduché. Rodiče oněch deseti procent dětí měli a mají letos jedinou povinnost: buď zapsat svoje dítě do mateřské školy, nebo zvolit jednou větou na jednom papíru individuální vzdělávání a ponechal si ten způsob dosavadní. Ať třeba v lesní školce nebo doma. Obnáší to pak jediné – domluvit si v podstatě jednu návštěvu příslušné spádové školky. Dalo by se říci: Na ukázku.

Dále platí, že předškola není povinná školní docházka (jak již odlišná slova napovídají).

A ještě k nejpodivnější věci, o které se ale nejvíc mluví, k omlouvání. Jednoduchost či složitost omlouvání záleží na zvyklostech té které mateřské školy a jak si toto zařízení nastaví pravidla. Pokud z toho někdo dělá složitý byrokratický systém plný „předepsaných“ formulářů, tak si ho dělat nemusí. Žádný takový systém není „centrálně“ předepsaný a „centrálně“ vyžadovaný.

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz (redakce je přesvědčena, že je nutné tento klenot české politické blogoscény zachovat a šířit)

Miloš F. Pechar k perexu nalezl tento záznam:
4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Takže něco jako královna Koloběžka první.
Shrňme si to. Je to povinné, ale vlastně to vůbec povinné není, když podepíšete jeden papír.
Proč se tedy kolem toho dělal takový kravál a museli to schvalovat zákonodárci, když vše stačilo vyřídit metodickým pokynem odevšivší Kateřiny?

Alena řekl(a)...

Nechápu tedy k čemu to tedy celé bylo. Udělalo se to proto, aby těch 10000 dětí, které nechodilo do školky začalo chodit, aby byly připravené na školu. Ale oni vlastně můžou zůstat kde jsou, napíšou jeden papír a je to. Takže těch 10000 dětí chodit nebudou zase. Jenže.....školky musí pro dítě přihlášené k individuálnímu vzdělávání držet ve školce místo a přijmout ho musí, protože má povinné vzdělávání. ALE na takové dítě školka nedostane peníze a výsledek je takový, že se musí snižovat úvazky učitelkám, protože není na platy..... |No ale v čem je vlastně problém,že? Používejme selský rozum - odmítejme děti, které by do školky chtěly chodit na úkor dětí, které stejně jsou doma a klidně snižujme úvazky učitelkám, aby ty děti, které do školky chodí dostaly méně péče. Nevím, ale můj selský rozum to nějak neumí pobrat!!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

S použitím selského rozumu by se to zdálo jasné.

Nečekejme závany rozumu tam, kde fičí právě a jen ideologie.

V. řekl(a)...

V blazinci vzdy pacienti psali sve dojmy a zazitky do denicku. Ale obsah denicku se vetsinou nezverejnoval.

Okomentovat