3.9.17

Kamila Jušková, Andrea Votrubová: Obchodníci s emocemi. Šmejdi radí, jak se stát úspěšnými

V Česku kvete byznys se "sebezlepšováním". Koučů, kteří nám za nemalé peníze radí, jak se stát úspěšnými, "zažehnout vnitřní sílu" a milovat sebe i výzvy, stále přibývá. Často se však rekrutují z řad lidí netušících o podnikání ani psychologii zhola nic. Kdo jsou obchodníci se štěstím a emocemi?

Z článku v TÝDEN.cz vybíráme:

"Sebezlepšovací" průmysl má stálý přísun platících klientů i díky vysoké míře recidivy. Využívají ho zpravidla stále stejní lidé, kteří doma hromadí další a další knihy či certifikáty z absolvovaných kursů. "Motivační průmysl nefunguje ani tak na tom, že by nabízel skvělé rady a metody, jako spíš na změně pocitu. Na počátku se cítíte jako zoufalec, zatímco po přečtení svépomocné příručky, příběhu někoho úspěšného nebo po prožitku davové dynamiky na kursu se cítíte jako king. A to je návykové," říká psycholog Dalibor Špok. Problém je, že stejně jako u jiné závislosti i tady časem přestane původní dávka stačit a k navození pocitu štěstí a sebevědomí si dotyčný musí "šlehnout" nové semináře či knihy.

Špok má za to, že jakákoli metoda nutící člověka k sebereflexi a sebezlepšování má smysl, důležitá je ale přiměřenost. Jenže právě té se v tomto segmentu často nedostává, což už také vyvolalo protireakci. "Pozitivní myšlení je totalita," tvrdí například dánský psycholog Svend Brinkmann v knize s volně přeloženým názvem Zůstaňte pevní: jak čelit šílenství po sebezlepšování, jež se rychle stala trhákem. Místo manuálů na štěstí radí číst romány a místo ke koučům si zajít do lesa. Na štěstí podle psychologa není nic špatného, jen se nesmí stát povinností a posedlostí, která bude sloužit primárně ke zvyšování produktivity korporátních otroků. Ostatně, jak říkal i český psychiatr Miroslav Plzák, "trvale šťastný může být jen imbecil".

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Což o to. Kdyby se toleto zúspěšňování týkalo jen dospělých, pak budiž. Každý by už mohl mít svůj rozum a měl by být schopen jej také použít. Problém je v tom, že úporným tlakem odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a zakladetelů šťastných škol tyto tendence pronikají do světa dětí. Býti šťastným je základní povinnost dnešní překotně měnící se doby.
Takže klíčové kompetence k šťastnému učení, k šťastnému řešení problémů, komunikativního štěstí, sociálního a personálního štěstí, občanského štěstí a v neposlední řadě i šťastné práce a celoživotního úspěchu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já bych ráda byla spokojená, ani bych snad nemusela být nějak převelice šťastná. zrovna včera mě napadlo vstoupit do kláštera, protože toho veřejného života mám už plný kecky. A pro mě nikdo spešl školu neudělá )nebo aspoň program).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Já bych ráda byla spokojená

Člověk může být i trochu nešťastný. Když to netrvá moc dlouho. Kolikrát ke štěstí stačí být prostě naživu. Ale to si lidi většinou uvědomí až chvíli před smrtí.

Okomentovat