11.9.17

Julie Hrstková: Učitel, prestižní místo pro hlupáky?

Průzkum ukázal, že na pedagogické fakulty se hlásí a pak i dostávají žáci, kteří na střední škole patřili k těm slabším. Mají dostat přidáno i učitelé konkrétní střední školy, kde až osmdesát procent studentů propadne u maturity? Samotné plošné zvýšení platů ke zlepšení školství nepovede.

Z komentáře v iHNed.cz vybíráme:

Člověka napadá, že studenti jsou možná ke svým kantorům zbytečně kritičtí, jenže tento názor na povolání, které se i přes mizerný plat stále drží na čtvrté páté příčce žebříčku nejprestižnějších zaměstnání v Česku, docela dobře koresponduje s pět let starým průzkumem společnosti Scio. Ukázal, že na pedagogické fakulty se hlásí a pak i dostávají žáci, kteří na střední škole patřili k těm slabším, tedy k těm, kteří mají v průměru spíše horší studijní předpoklady i výsledky. Podle samotných univerzit je dodnes nejhorší situace v oborech fyzika, chemie a matematika, kde je patrný drastický pokles zájmu maturantů. A o vstupních znalostech těch, kdo zájem mají, pak prý většinou ani nemá cenu mluvit.


7 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

"Plošné posypání drobáky bez zhodnocení sítě škol a změny přístupu společnosti k výuce ale kvalitu, což je na rozdíl od množství (počtu studentů, diplomů) jediné kritérium, které dává smysl, do školství nepřinese."

Jo jsem pro. Zaveďme i standardy a měření kvality novinářské práce. Když novináři hodnotí učitele, měli by češtináři hodnotit novináře.
A budeme hodnotit práci politiků a úředníků. Atd. To bude fičák.
Mám jen obavu, že než zavedete hodnocení škol, aby bylo koho hodnotit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mají dostat přidáno i učitelé konkrétní střední školy, kde až osmdesát procent studentů propadne u maturity?

V duchu této filosofie by největší plat ve zdravotnictví měli brát lékaři očních nedostatečností, protože mají patrně nejnišší úmrtnost v souvislosti s předepsáním nevhodných brýlí.
Vypadá to, že kdo se pro svoji hloupost nedostane ani pedagogickou fakultu, jde dělat novináře.

Nicka Pytlik řekl(a)...

...nejnižší...
V sedmdesátých letech minulého století brali zřejmě na techniku také kdekoho.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No tak já nejvíce lituji učitele mentálně postižených. Tam je člověk nekdy rád, že si žáci zapamatují 1 sloku básně a násobilku a teď srovnání? S čím?

Jana Harazimová řekl(a)...

Víte že velká většina novinářů jsou absolventi pedagogických fakult? :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakože ti chytřejší absolventi?
A nebo ti nezostyšnější?

Unknown řekl(a)...

Ti, co nenašli odvahu jít učit.

Okomentovat