23.9.17

Jiří Mach: Vyšší platy kantorům slibují před volbami všichni

Dodrží-li politické strany sliby, jak zlepšit po volbách vzdělávání, mohou si být učitelé jisti, že je další růst mezd nemine. Hlavní politické strany se také shodují, že jim omezí administrativu a že děti budou mít lepší přístup ke školkám. Nicméně podle odborníků jsou volební programy pro školství unylé a většinou není jasné, jak chtějí politici svých cílů dosáhnout.

Z článku na Novinky.cz vybíráme:

„Některé návrhy možná nejsou špatné, ale obecně jsou programy hodně heslovité. Učitele mají všichni za vlajkovou loď, ale otázkou je, jestli se něco skutečně stane,“ zapochyboval. I podle Daniela Münicha z institutu CERGE-EI jsou programy předních stran vágní. „Můj dojem je, že strany nemají odborníky, kteří by se vzděláváním dlouhodobě zabývali. Strany asi ani nevěří, že jsou programy důležité. Když tam ale nic není, tak po volbách není nic moc co dělat,“ řekl Právu.

A přitakal jim i ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl: „Ve všech programech jsou krátkodechá opatření a říká se mělo by se. Ale nikdo vám neřekne, jak se to udělá. Jsou to prázdná slova. Občas je tam dobrý nápad, ale jak se to zrealizuje...“ Jako příklad uvedl jeden z návrhů ANO, podle nějž by se měly zrušit předměty a nahradit je výuka v širších blocích, kde se látky z různých oblastí prolínají. Vycházejí ze vzoru severských zemí, jejichž vzdělávací systémy patří do světové špičky. „Ale jak to chcete udělat? Dokdy?“ hodnotil Šteffl.

Žádné komentáře:

Okomentovat