27.9.17

Jana Kašparová: V září se v Praze otevřelo šest škol. Většinou alternativních

V metropoli vznikají hlavně soukromé školy s alternativními přístupy ke vzdělání. Mezi novými institucemi je například církevní Gymnázium sv. Augustina. Rodiče a zejména žáci, kterým příliš nevyhovuje klasické české školství, mají v hlavním městě stále více možností. Nabídka desítek institucí s alternativními přístupy ke vzdělávání se rozšířila i s letošním školním rokem. Dveře od září otevřely dvě mateřinky, dvě základní a dvě střední školy.

Z článku v Pražský.Deník.cz vybíráme:

V Praze 4 při současné mateřské a základní škole sv. Augustina vzniká církevní gymnázium. To poskytne kromě vzdělávání také křesťanskou výchovu. Přestože má instituce všechna povolení, studenty přivítá až za tři roky, v době, kdy současní místní sedmáci budou končit devátou třídu. „Augustiniánské školy jsou po celém světě a vychovávají děti od 3 do 18 let. Jsme součástí tohoto systému,“ popsal ředitel školy a kněz v jedné osobě Juan Provecho.

3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Zdá se, že se pomalu vracíme do minulých staletí....

Nicka Pytlik řekl(a)...

se pomalu vracíme do minulých staletí

a rádi! Do počátku století minulého určitě. Školu waldorfského typu (1919) s prvky motessori (1907) podle daltonského plánu (1920) převálcuje augustiánská škola (14. století) hravě. Kam se na ně hrabe typická škola 'klasického českého školství'.
Jak hluboko do minulosti vlatně sahá ta naše nevyhovující klasika? Do perestrojky osmdsátých let, do normalizace let sedmdesátých, do uvolněných šedesátých let, a nebo až do krvavých let padesátých?
Kdyby to bylo jen trošku možné, pytlici by pro moderní alternativu sáhli do dob mistra Konfucia.

Unknown řekl(a)...

Já bych se nejraději vrátila k myšlenkám Komenského.
Jsou stále velmi aktuální. Navíc jsou dostupné, byly velmi pečlivě zpracovány v oddělení komeniologie PÚ JAK ČSAV a vydány v samostatné edici.

Okomentovat