29.9.17

Jan Úšela, Luděk Vainert: Technologické firmy by se měly víc zapojit do vzdělávání. Dětem setkání s praxí otvírá oči, říká šéf Tiento Czech

Profese spojující měkké sociální dovednosti a matematické přístupy se těžko automatizují, a proto je stroje nevytlačí. "Aby dnešní děti uspěly, budou potřebovat kritické myšlení i empatii. Ale tohle jim dnešní školy nedávají," tvrdí šéf firmy Tieto Czech Petr Lukasík. V rozhovoru s HN proto doporučuje, aby se do vzdělávání více zapojovaly i firmy.

Z rozhovoru v iHNed.cz vybíráme:

Jak by školy měly na očekávané změny reagovat?

Když se dělal průzkum, které práce za posledních 15 či 20 let zanikly, převažovaly ty, které málo kombinovaly matematiku a měkké sociální dovednosti. Ty profese zanikají, protože se zautomatizují. Ale v momentě, kdy jde o zmíněnou kombinaci, je to jiné. Takové obory se těžko automatizují a ani v dohledné době to nebude zrovna jednoduché. Z toho plyne, že bychom se měli více zaměřit na myšlení v souvislostech a na kritické myšlení, nejenom na to, aby se žáci něco naučili nazpaměť. Tlak na dnešní děti bude mnohem větší než na nás. Potřebují umět kriticky myslet a chápat, že ne všechno, co přečtou, je pravda, dávat si věci do souvislostí a věnovat pozornost i opačným názorům. Pracovat na schopnostech rozpoznávat souvislosti, bavit se o nich, hodně se zaměřit na empatii. To žádný stroj v nejbližší době nenahradí. Tohle ale školy nedělají, od základních až po vysoké.

Co je třeba změnit, odkud začít? Vy jste finská firma a finské školství je dáváno za vzor.

Je paradoxní, že finské školství samo o sobě řeklo: už jsme zastaralí. Vlastně všichni v Evropě se ho snaží napodobit, ale sami Finové chtějí revoluci ve školství. Podle mě je potřeba, aby více dělaly firmy, ne všechno musí být hrazeno státem. Myslím, že mnoho firem se může takhle bavit s dětmi a z toho se může vyvinout reálná forma výuky. Je to důležité, málokterý politik lidem řekne, že pro ně nebude práce.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

odkud začít?

Možná by zkraje stačilo školy 'vybavit digitálními technologiemi a zabezpečit jejich provoz', pane finský podnikateli.

Okomentovat