15.8.17

Ze sociálních sítí: Co se tedy má učit?


 

Michael Sebek: Skoro polovina Američanů si chybně myslí, že svět a člověka stvořil Bůh, jak je psáno v Bibli. Přestože se tam evoluce ve škole učí. Skoro žádný Američan asi znalost evoluce nikdy v praktickém životě nepotřeboval.
Usoudí z toho Ondřej Šteffl, že se tam na školách evoluce
a) učite nemá vůbec
b) má učit jen ty, kteří si ji vyberou a baví je
c) má učit povině jako dnes
d) má učit lépe než dnes
To jsem zvědav?

Ondřej Šteffl Problém je samozřejmě v míře - použitelnosti i významu pro pochopení světa. Myslím, že mnohem lepších výsledků než dnes bychom dosáhli, kdybychom měli (pro základní vzdělání, které je POVINNÉ pro VŠECHNY) velmi omezený seznam věcí, které se d) mají učit lépe než dnes, a vedle toho seznam věcí, které se b) mají učit volitelně. No a taky z RVP vyhodit řadu věci ad a).

Za mě příklady:
a) organismy ve stélce lišejníku
b) Ohmův zákon, valná většina chemie, větný rozbor
d) princip evoluce, Země je kulatá, svět se skládá z molekul a atomů

To je ovšem můj názor a řešení bodu d) musí být předmětem široké diskuse. Za její základ ovšem pokládám, že fyzici nemají rozhodovat o tom, co bude ad d) z fyziky, chemici z chemie, češtináři z češtiny atd. atd. Protože kozel nemůže rozhodovat o tom, kolik zelí zasadit ;-).

Zdá se mi, že většina lidí při takovém rozhodování myslí hlavně na sebe, na své děti, na lidi ve své bublině, na svůj obor. Ale pro tu méně nadanou a méně kulturně ukotvenou část populace je mnohé pouhou ztrátou času, který by mohli využít na učení věcem pro ně životně důležitých. Množství exekucí, množství rozvodů či třeba množství dětí vyrůstající jen s jedním rodičů jasně ukazuje některé slabiny. Ano, moje či tvoje děti nic takového nepotřebují, ať se učí třeba Ohmův zákon. Ale co ti ostatní?

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Co se tedy má učit?"

Já bych zrušila veškeré učivo, vždyť on z něho stejně člověk v životě použije jenom nepatrný zlomek a zbytek zapomene. Jen by mi mohl konečně někdo vysvětlit na čem se pak děti naučí pracovat s informacemi, dávat věci do souvislostí a porozumět přírodním a společenským jevům. Prachsprostým tlacháním o ničem se to naučí těžko.

Petr řekl(a)...

"na čem se pak děti naučí pracovat s informacemi, dávat věci do souvislostí a porozumět přírodním a společenským jevům"

Podstata problému spočívá v tom, že těmto bezpochyby důležitým dovednostem se děti mohou naučit takřka na čemkoli, co se půjde pod povrch memorování a prefabrikovaných řešení. Ano, potřebujeme nějaký minimální společný základ, který bude asi trochu povšechný a nehluboký, jak o něm mluví v diskuzi Michael Šebek. Vedle toho by děti měly zažít, jaké to je se do něčeho ponořit do hloubky, to mohou být už jen dva tři předměty a může to být z nějaké části volitelné. Mnohem větší roli podle mého názoru hraje zkušenost s nějakým typem myšlení a učení než s tím, co konkrétně se děti učí. Ty konkrétní znalosti pak stejně z velké části zapomenou, obecné principy kritického myšlení se tak snadno nevypaří.

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Milan Randák řekl(a)...

Já když vidím tyto názory, vždycky si vzpomenu na film Absurdistán. Doporučuji ke shlédnutí, ono vás to osekávání přejde. (Prý je to komedie, mě z toho mrazí.) Nicméně RVP je nutno předělat.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Nicméně RVP je nutno předělat."

Promiňte názor laika, ale RVP je nutné zrušit. Není možné - v kolektivní a povinné škole - definovat, co má žák umět, zvládat, dokázat aplikovat... Jediný možný přístup je říct, co se žáci (plurál!!!) mají učit. Ideálně kdy a tak aby to vhodně navazovalo na jiné věci, které se učí.

A je dobré mít povinnou a kolektivní školu...

Nicka Pytlik řekl(a)...

A je dobré mít povinnou a kolektivní školu...

Což o to, dobré to možná je. Výborné by ale bylo povinnou školu vůbec nemít.
A nebo, jak říká paní Adamová, alespoň to učivo. Nakonec, jak je přesvědčen antiohmista Šteffl, každý se doučí, až vyjde najevo, že to doopravdy potřebuje. A dokonce ještě i efektivněji!

Jiri Janecek řekl(a)...

Antiohmista potřebuje nahnat hejly do dvou nově otevřených jiných škol...
Mohl si ušetřit práci, docela bohatých rodičů přesvědčených o výjimečnosti svých dětí je u nás tolik, že by se dali přehazovat vidlemi...

Okomentovat