19.8.17

Vladimír Barák: Stát omezuje vznik soukromých škol

Rodiče školou povinných dětí stále častěji volají po možnosti vzdělávat své potomky podle alternativních plánů. Ministerstvo ale upřednostňuje státní vzdělávací instituce. Žádosti o vznik nových soukromých škol proto ve většině případů zamítá.

Z článku v TÝDEN.cz vybíráme:

Někteří odborníci podporují ministerstvo, jiní ale upozorňují, že konkurence pomáhá nejen v tržním prostředí, ale i v činnosti ve veřejném zájmu. "Podle mého názoru je dobré podporovat soukromé školy. Samozřejmě že hlavní proud jsou ty státní, ale soukromníci mohou uspokojit například požadavky rodičů po něčem specifickém, co státní instituce nemohou i z objektivních důvodů nabídnout," říká Radka Wildová, profesorka z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Uznává, že ekonomické důvody jsou důležité, nesmějí však brát rodičům možnost volby.

O poznání skeptičtější je Václav Mertin, dětský psycholog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Měli bychom se zabývat spíše tím, abychom posunuli k vyšší kvalitě běžné školy. Pak už nebudeme tolik toužit po těch alternativních a problém bude vyřešen," míní. Wildová souhlasí, podle ní je to však složité. "Podmínkou takového zkvalitnění by bylo velmi výrazné navýšení prostředků ve školství a přizpůsobení výuky učitelů na pedagogických fakultách," říká profesorka.


Žádné komentáře:

Okomentovat