20.8.17

Vladimír Barák: Ministr školství ví o životě dětí kulový

Dětský psycholog Václav Mertin ostře kritizuje některé nápady ministerstva školství. Třeba na umísťování dvouletých dětí do mateřských škol. Upozorňuje také na kolabující systém psychologického poradenství a přeplněnost tříd. Žáků by v nich mělo být maximálně patnáct.


Z rozhovoru Vladimíra Baráka s Václavem Mertinem v časopisu TÝDEN vybíráme:

Jaké trendy ve školství v současnosti doporučují dětští psychologové a co bychom měli udělat u nás, aby jednou soukromé školy nebyly pokud možno vůbec potřeba?

Kdybych mohl cokoli změnit, rozhodně bych začal u učitelů. Kvalitní kantor, kterého nesvážeme byrokracií, funguje nejlépe. Dobrý pedagog dokázal zázraky i v tak sešněrované době, jako byl komunismus. Dnes vidíme, kolik lidí vděčně a upřímně vzpomíná na svého učitele z dětství za totality, protože to byl skutečný odborník, který nám mnohé dal. Pokud se podíváme do zahraničí, státy s vysokou kvalitou vzdělávání skutečně investují primárně do učitelů. Tato profese je tam mnohem výrazněji akceptována společností, ovšem nikoli jako u nás pouze ve výzkumech, ale i fakticky. Rozhodně se nedá říct, jako u některých českých pedagogických fakult, že by tamní univerzity vzaly každého. Je tam velký zájem o studium učitelství, který nabídka nepokryje. Profese pedagoga je tam velmi respektována, přitom nejde jen o platové ohodnocení, kolem něhož se neustále točíme v Česku.(...)

Ministr je profesorem psychologie, i on určitě myslí na jednotlivé děti. Vždyť otázce psychologie dětí se věnuje celý život…

Ne, to tedy nevěnuje. On v životě neměl žádného klienta. Jeho pohled je výzkumný, systémový. Kdyby mu do pracovny přišel klient, individualita, byl by takhle maličký! Takže nezlobte se na mne, já respektuji jeho postoj, ale o životě jednotlivce a dítěte ví pan profesor velký kulový.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dobrý pedagog dokázal zázraky i v tak sešněrované době, jako byl komunismus.

Pytlici začali jako učitelé do školy docházet v listopadu 1985, to jest čtyři roky před revolucí, a nemalá míra nostalgie se značnou ztrátou paměti jim neumožňuje provést objektivní posouzení výchovně vzdělávacích parametrů jednotlivých dějinných epoch. Ale dodnes mají v archivu svojí pedagogické dokumentace tři listy formátu A4 na jeden každý rok. Tedy kromě svých příprav. Učivo pytlici aktualizovali podle svých představ o rozvoji oboru. A protože měli štěstí, neboť se jim dva chlapci z jejich třídy přihlásili ve čtvrtém ročníku ke studiu na vysoké vojenské škole, nedusila je ta šněrovačka nijak zvlášť dramaticky. Taky si nevzpomínají, že by kdy drželi dozory na chodbě. Zato si docela rádi vzpomenou, jak nomenklaturní ředitel školy zpacifikoval pár předmaturitně vyšilujících rodičů.

o životě jednotlivce a dítěte ví pan profesor velký kulový

Tak to si psycholog Mertin u pytliků lehce povykompenzoval svoje proinkluzivní proklamace z let minulých. Teď jde jen o to, jak velká kulová o životě víme jeden každý z nás.

Okomentovat