5.8.17

Vladimír Barák: Inkluze před zhroucením, je třikrát dražší, než se čekalo

Začleňování žáků s postižením do běžných kolektivů začalo pořádně skřípat. Stát nemá peníze na asistenty a pomůcky. Ministru školství se nedaří prosadit klíčovou změnu vyhlášky. Výhrady mají například ministr financí či ombudsmanka.

Už takřka rok na základních školách funguje inkluze. Děti, které mají zdravotní, psychický nebo sociální handicap, se učí spolu s těmi zdravými. V praxi se ale ukázalo, že zákon má spoustu chyb. Například chybějí peníze na pomůcky nebo nejsou jednoznačné metodické pokyny, jak s dětmi zacházet. Ministr školství Stanislav Štech, který je původním autorem plánu inkluze, by rád nedostatky ještě do začátku školního roku napravil. Pomoci má sedmdesátistránkový text novely vyhlášky upřesňující nedokonalý zákon, jejž v roce 2016 prosadila tehdejší ministryně Kateřina Valachová.


Z článku v TÝDEN.cz vybíráme:

Naprosto klíčové připomínky zaslal ministr financí Ivan Pilný (za ANO). Štech totiž chce výrazně zvýšit prostředky, které má inkluze stát. "Původně jste uváděli očekávaný nárůst rozpočtu výdajů pro rok 2016 o částku 410 milionů korun, v roce 2017 o částku jedna miliarda a v roce 2018 o částku 1,5 miliardy korun. V novele se už ale uvádí navýšení v roce 2016 ve výši 589 mil. Kč, za leden až červen 2017 ve výši 1 458 mil. Kč a předpoklad na rok 2018 ve výši dokonce čtyř miliard korun," uvedlo ministerstvo financí s dodatkem, že "musí dojít k revizi výdajů, neboť ty jsou mimo možnosti státního rozpočtu".

8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Nemyslím si tedy, že by na novelu vyhlášky všichni ředitelé napjatě čekali. Domnívám se, že většina z nich o nějaké chystané novele nemá ani tušení, v médiích se to moc neprobíralo, na čš a pi jich zas tolik nechodí a ministerstvo s nimi nekomunikuje. Možná bych snad řekla, že o novele něco budou vědět krajské odbory školství, protože kraje ji připomínkovaly a jsou zřizovateli většiny speciálních a praktických škol. A řekněme si popravdě, že vyhláška by jim usnadnila život a pravděpodobně by zachránila existenci mnoha těchto škol, protože umožňuje na jedné škole zřídit třídy pro různé typy postižení. Nevím sice, proč má Šabatová záchvat z toho, že by např. na škole pro děti s LMP vznikla třída pro žáky s autismem bez LMP, ale rozhodně to není proti nejlepšímu zájmu dětí. Zvláště když na běžných školách mohou třídy pro lmp žáky vznikat, jenže tam je problém v tom, že potřebný počet dětí a peněz pro vznik těchto tříd je schopná dát dohromady jen obrovská základka, ty středně velké a malé si o tom mohou nechat jenom zdát. Ale pozor, on nám tady zase straší rozsudek D.H. a postižená děcka budou dále doplácet na situaci, která vznikla kolem Romů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč má Šabatová záchvat

Tihle rozjasnění bojovníci za svět krásnější se osypou vždycky, když se děti individuálně nesesypávají na jednu kopu. Že to jde právě a jen v režimu jeden ku jednomu, tedy jeden učitel k jednomu žáku, jim už nedocvakává. Žijí v představě, že děti jsou šťastné jen na co největší hromadě. Že by to dětem mohlo být lhostejné, a nebo jim to dokonce vadit, neřeší.

V. řekl(a)...

Ministr školství Stanislav Štech, který je původním autorem plánu inkluze
Vyhodit ho jeste pred volbami. A misto nechat do sestaveni nove vlady neobsazene.

Jana Karvaiová řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jana Karvaiová řekl(a)...

Jsem velice ráda, jak paní ombudsmanka a další pochopové konečně skoro veřejně odkryli karty.
Snaha o totální likvidaci speciálního školství je již naprosto zřejmá. Udělalo se to, jak jsem předpokládala, velmi šalamounsky. Ne, my nebudeme nic rušit. My jen ty školy zlikvidujeme nastavením podmínek, které zcela zřetelně nebudou moci splnit. Něco jako: Karvaiová, my tě nevyhodíme. Můžeš tu zůstat, když uběhneš 100 m za 9 sekund a to každý rok na konci prázdnin. Takhle budeš mít práci jistou.

Fanda Moudry řekl(a)...

Jana Karvaiová

To máte ještě dobré, ale jsou jedinci, kteří mají problém těch 100 m ujít. Je to přesně jak jsem předpokládal. V dubnu před praktickou školou stáli aktivisté, kteří šmahem všechny děti posílali k zápisu do vedlejší ZŠ. Jde o tzv. "vyhladovění" škol praktických."Taťka inkluze" a parta okolo něho se pokoušeli o tento experiment i se školami speciálními.

Petr řekl(a)...

Nevím sice, proč má Šabatová záchvat z toho, že by např. na škole pro děti s LMP vznikla třída pro žáky s autismem bez LMP, ale rozhodně to není proti nejlepšímu zájmu dětí.

To myslíte vážně? V tom případě nikoho soudného nemůže překvapovat snaha ministerstva spravedlnosti a ombudsmanky síť "praktických" škol redukovat. Přesně kvůli těmhle prasárnám, za které Vy se nejen nestydíte, ale ještě máte tu drzost je veřejně hájit. FUj!

Jirka řekl(a)...

Pane Petře, nejsem první, kdo se musí ptát, odkud jste se vynořil? Jakou máte zkušenost s inkluzí? Čím jste?
Podle vás je současná podoba "české inkluze" v nejlepším zájmu dětí? Speciální péče o děti s autismem je pro vás špatná věc? Jsme drzí, když se musíme ve vyšším zájmu koukat, jak trpí děti s mentálním hendikepem ve velkých třídách bez pomoci na ZŠ? Čemu říkáte prasárna? Zničit život bezbranným dětem kvůli nesmyslnému rozsudku DH a ještě nesmyslnějšímu eurohujerskému naplňování nesmyslných opatření v EU, která nedohlédne ani na svůj vlastní dvorek. Kolikrát už tu kolegové psali o dvojím metru na "péči" o minority?

Okomentovat