7.8.17

Václav Štefan: Boom soukromých základních škol se zastavil, ministerstvo letos většinu žádostí zamítlo

Soukromé základní školy vznikají hlavně kvůli rodičům, kteří pro své děti chtějí zajistit alternativní způsob vzdělávání. V uplynulých letech jich výrazně přibylo, jenže letos ministerstvo školství většinu žádostí o vznik těchto zařízení zamítlo. Zdůvodňuje to mimo jiné dostatečnou kapacitou veřejných škol. Loni v Česku fungovalo 179 soukromých zařízení.

Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

„Nelze očekávat, že každá žádost o vznik nové školy bude automaticky schválena. Při posuzování žádosti o vznik nové soukromé školy ministerstvo přihlíží také k demografickému vývoji v příslušné lokalitě a naplněnosti kapacit okolních škol či k dopravní dostupnosti,“ vysvětluje náměstek pro řízení sekce vzdělávání resortu školství Václav Pícl (ČSSD). Kapacita veřejných základních škol v Česku je podle něj dostatečná.

Ministerstvo zamítlo žádost například spoluzakladatelce občanského sdružení Via Cordata Pavle Sadilové. V pražských Modřanech při veřejné základní škole provozuje třídu s montessori pedagogikou a od září se chtěla osamostatnit. Nepomohl ani rozklad, který podala. Podle Sadilové se ministerstvo odvolává na dlouhodobý záměr vzdělávání v České republice.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"V pražských Modřanech při veřejné základní škole provozuje třídu s montessori pedagogikou a od září se chtěla osamostatnit."

Jak je vidno, tak se alternativa dá provozovat i při veřejné škole. A takových veřejných škol s alternativními třídami najdeme po republice docela dost. Jenže to má jeden háček, při veřejné škole se na tu alternativu nesmí vybírat od rodičů peníze. Já si opravdu nedělám iluze, že všem zakladatelů soukromých škol jde nemlich zrovna o záchranu dětských dušiček. Jak se říká: "O peníze jde až v první řadě."

CatCatherine25 řekl(a)...

Tak mě napadlo,že do alternativních tříd při veřejných školách by se mohli zařazovat inkludovaní žáci. Mohla by jim tam být věnována mnohem větší individuální péče než v přelidněných třídách veřejných škol s náročnými vzdělávacími programy.

Okomentovat