3.8.17

Tomáš Šácha: Poslední rok mateřské školy: rodičům, kteří děti k zápisům nepřivedou, hrozí pokuta

Úředníci se snaží dohledat děti, které rodiče nepřivedli k zápisu do mateřských škol. Od září do nich musí podle novely školského zákona všechny, kterým bylo pět let. Například v Ústeckém kraji jsou ale podle zjištění Radiožurnálu desítky případů, kdy děti k zápisu nedorazily. V Ranním interview o tématu mluvil ředitel odboru předškolního, základního, uměleckého a speciálního vzdělávání ministerstva školství Jaroslav Faltýn.


Z rozhovoru v iROZHLAS.cz vybíráme:

Nemělo by tedy v zákoně být, že pokud dítě nenastoupí do povinné školky, nesmělo by nastoupit do školy?
Nevidím to jako rozumné řešení. Spíš jde o to řešit situace vzniklé v souvislosti s předškolním vzděláváním v rámci předškolního vzdělávání a nespojovat to s povinnou školní docházkou do základní školy, respektive se základním vzděláváním, i to může samozřejmě probíhat individuálně. Jsou to dvě věci a odkládat kvůli tomu základní školu by nebylo rozumné.

Zákon umožňuje taky individuální vzdělávání. Co musí splnit rodiče, kteří chtějí své dítě vzdělávat doma, místo toho, aby ho poslali do mateřské školy?
Rodič má povinnost oznámit to řediteli školy, nikoliv o to požádat, jak se někdy mylně uvádí. Oznámení by mělo proběhnout alespoň tři měsíce předem. Když se rodič rozhodne v průběhu roku, také takovou možnost má.

Individuální vzdělávání může v podstatě začít dnem, kdy to rodič oznámí řediteli školy. Povinnost oznámení není nijak zvlášť formalizován. Jde o to, aby rodič písemně oznámil bez zvláštního formuláře jméno dítěte, nějaké základní údaje a uvedl důvody pro individuální vzdělávání.


Audiozáznam pořadu na webu Českého rozhlasu (od 51. minuty záznamu)

4 komentáře:

CatCatherine25 řekl(a)...

Pokuta by měla hrozit tomu, kdo tuto ptákovinu vymyslel a prosadil do zákona.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, nevím... Mně to přijde celkem rozumné, aspoň teda pokud je pravda to, co se tam píše o domácím vzdělávání v rámci MŠ. A pokud teda v rámci toho zápisu do školky probíhá nějaké ověření ne/zanedbanosti dítěte. A kdyby byly páky ty opravdu zanedbané děti do té školky nacpat opravdu povinně...

Jinak pokutu bych dal těm, co rozdrbali systém evidence obyvatel tak, že je v dnešní době potřeba nějaké děti dohledávat.

Fanda Moudry řekl(a)...

4. srpna 2017 8:39

Přečtěte si o kočování některých etnik, za staletí se nic nezměnilo.

CatCatherine25 řekl(a)...

Děti, na které se berou přídavky snad není nutné dohledávat?

Okomentovat