22.8.17

Tomáš Feřtek: Učitelské platy, horké téma

Jsou vyšší učitelské platy jen lákadlem na nemalou část voličů? Je to vlastně jedno, pokud to pomůže tristní platy kantorů zvýšit.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Co přesně by mělo ono „zvýšení platů“znamenat? Má-li mít v nastupující konjunktuře vůbec nějaký vliv na příliv nových učitelů, a jejich nedostatek je vážný, pak učitelský nástupní plat má být třicet tisíc, běžný plat dvojnásobek toho současného, tedy něco mezi čtyřiceti a padesáti. Ředitelský plat od padesáti výš, podle velikosti školy. Jsou to jen zdánlivě nemyslitelné částky. V jiných profesích jsou běžné. A pokud tam mají zůstat běžné, musí začít být běžné i ve škole.

Argument, že učitelům by se mělo přidat až poté, co se zlepší kvalita škol, je opět mylný. Učitelské platy jsou tak nízké, že špatně zaplacení jsou i ti učitelé, kteří žádné výjimečné výkony nepředvádějí. V každé profesi je kvalita uchazečů úměrná výši nabízeného platu a atraktivitě pozice. Za současných podmínek tuhle práci dělají buď nadšenci, nebo ti, kterým těch „něco přes dvacet čistého“za práci do půl druhé odpoledne přijde tak akorát. Chceme-li, aby takoví ve školách převažovali, jdeme správnou cestou. Pokud ne, musíme investovat do lepších lidí, kteří budou také více pracovat.2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

To už je spíš vyčpělé a trapné téma. Pořád se o tom mluví a píše a skutek utek.
U nepedagogické veřejnosti, která o tom denně čte nebo slyší, to vyvolává averzi k učitelům, kterým se neustále přidává a kteří jsou stále nespokojení.
U žádné jiné profese se platech stále nemele. Co si jednou popovídat o platech notářů, advokátů,lékařů a dalších profesí s analogickou vysokoškolskou kvalifikací?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Toť!
U Feřteků zapomněli na plotně kastrol s gulážem, který si tam dali přihřát už předevčírem.

Okomentovat