24.8.17

Tajný učitel: Pokud si nenavýšíme platy, penze bude smutná

Přemýšleli jste někdy o penzi? Co budete dělat až ráno nebude kam jít, Váš stůl převezme mladší kolega a noví žáci už vás nebudou znát? Spokojíte se s lacinou nadílkou denní TV, sekanou z lahůdek a rytím na kousku země? Že budete číst? S tím zrakem to už také jde dolů kopcem. Budete cestovat abyste konečně poznali místa, o kterých jste jen četli? Smůla. Penze na to nevystačí.

Pokud si nevydupeme odpovídající platy a to rychle, budeme na penzi odsouzeni k nudnému čekání na smrt. Budeme jíst zlevněné druhořadé potraviny. Budeme důsledky nekvalitní životosprávy kompenzovat drahými léky a samotu popovídáním v čekárně u doktorů. Budeme sledovat jak roste vodné a stočné a elektřina a plyn, jak rostou ceny potravin, ale naše penze zůstává stejná. Zkrátka budeme žít tak, jako valná většina českých důchodců. Toskánsko, Bangkok a Grand Canyon zůstanou jen sny. V zimě budeme šetřivě klepat kosu u vypnutého topení, namísto prohřívání starých kostí na plážích Nového Zélandu.

Prázdninový ministr na klíčové jednání o navýšení rozpočtu nemohl, tak poslal náměstka. Zřejmě se pořád fouká kvůli neprošlému kariérnímu řádu, nebo ho zrovna bolela hlava. Krom toho český stát potřebuje ty miliardy na armádu, aby byla republika obranyschopná, kdyby ji třeba napadlo Rusko, Pákistán nebo severní Korea, stejně jako byla obranyschopná v třicátém devátém a v šedesátém osmém. Republika potřebuje posílit obranu hranic, aby se sem nenavalili uprchlíci či migranti, kteří sem beztak nechtějí, ale kdyby chtěli, průmyslníci bez dělníků by jim za práci líbali ruce. Země se musí infrastrukturně rozvíjet, aby zahraniční vlastníci montoven měli jak dopravit své produkty na hranici. Zdravotnictví potřebuje injekci, protože felčaři prchají na západ. Agrofert potřebuje větší dotace aby mohl skoupit více půdy od majitelů, kteří zapomněli hospodařit.

Učitelé také prchají. Ze škol do soukroma. Koruny nebudou, jelikož učitel je úředník a musí skákat jak aparat píská a být přiměřeně vděčný.. Má přece svý jistý, i když je to jen mizerný bakšiš. A ty prázdniny... Nebo ne? Co vlastně takový učitel může udělat pro republiku? Může vzdělat a vychovat zdravé lidi. Může vzdělat a vychovat lidi tak, aby nebylo potřeba válek. Aby lidé namísto strachu a nenávisti, tolerovali a chápali a vítali odlišnost. Aby lidé byli ochotní vstoupit do politického života s ideály a schopní dělat taková rozhodnutí, která by byla ku prospěchu občanů.

Rozhodnutí jako třeba vrátit vodu českým obcím. Nebo zabránit zahraničním investorům ve skupování lokálních firem a přírodního bohatství. Nebo kontrolovat nadnárodní kartely a monopoly, aby nemohly sdírat české konzumenty a prodávat druhořadé nekvalitní produkty a potraviny. Nebo omezit politický vliv finančníků na zdravotnictví, sociální služby, vzdělání a kulturu. Nebo nabídnout mládeži jiný ventil než extremizmus. Takovou moc mají učitelé. Moc skutečně lidi vzdělat. Nejsou to do sebe zahledění úředníci odškrtávající čtverečky v tabulkách. Systému nic nedluží. Nejsou povinni poslušností diletantským ministrům. Jsou to tvůrci budoucnosti.

A přesně to si budeme moci v penzi hrdě říkat, když budeme v důchoďáku, s desítkou v ruce, usínat u Pošty pro tebe.

Převzato z Blogu tajného učitele (autor je redakci znám).

9 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zvláštní shoda okolností. Právě včera nám manžel pomocí jakési internetové kalkulačky počítal důchody. On ve státní správě s menším vzděláním bude mít)dle tohoto výpočtu) o cca 5 000,- více.

Eva Adamová řekl(a)...

No nevím, to by Váš manžel musel mít měsíční plat 100 000 Kč hrubého.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud si nenavýšíme platy, penze bude smutná

Zahřímal z řečniště předseda výboru pro sociální politiku poslanecké sněmovny čr.
(frenetický potlesk a několik zvolání z pléna 'vivat!' a 'Zavadil na hrad!')
Pytlikům vrtá hlavou, jakpak si ti tajní učitelé ty platy hodlají navýšit. Zavrtají se svému šéfovi do zadku ještě hlouběji?

Co vlastně takový učitel může udělat pro republiku? Může vzdělat a vychovat zdravé lidi. Může vzdělat a vychovat lidi tak, aby nebylo potřeba válek.

1. A jak k tomu přijdou lidé nemocní? Skonají nevzdělaní a nevychovaní...
2. I kdyby se zdejší učitelé rozkrájeli, celé lidstvo k světovému míru nezkopetentní.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemusel a nema ani omylem. Ale vic ma, to jo.

Tajný Učitel řekl(a)...

NP, odpusťte, ale nemohu si odpustit, vytanulo z Pupenda. Počet zadků, do kterých se lze hlouběji zavrtat v bohulibém zájmu navýšení naší gáže se limitně blíží nule. Už takhle mnohdy čouhají jen palce u nohou. Chce to hromadný záďový atak, takříkajíc.

Unknown řekl(a)...

Pane TU, s tímto názorem souhlasím. Ale jak z toho?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chce to hromadný záďový atak

Snad že buntošení k organizovanému násilí na skupině občanů v přímém přenosu?
Helemese...

Ygrain řekl(a)...

No, nevím, jak vy, ale vzhledem k tomu, že Bangkok či Nový Zéland si nemohu dovolit ani z plného platu, na důchod s nimi tak nějak nepočítám...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici ještě nikdy nebyli v Ostravě nebo na Sněžce. Z důchodu by to dát mohli. Jsou poměrně spořiví. Dva tři roky bez čokoládky, a jede se!

Okomentovat