28.8.17

Renáta Bohuslavová: Udej svého souseda kvůli školce. Starostové se bojí, co nastane v září

Za týden přibude předškolákům – a především jejich rodičům – nová povinnost. Předškoláci musí povinně nastoupit do školky. Rodiče, kteří své děti nepřihlásí, mohou dostat od obce pokutu až 5 tisíc korun. Podle starostů je však zákon nedokonalý, protože nemají jak kontrolovat, zda se dítě skutečně přihlásilo. Prováděcí předpisy stále chybí. Navíc se bojí, že budou muset udávat své sousedy. Jasné není ani to, kam a na co peníze z pokut půjdou.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Zavedení povinného předškolního roku nicméně obecně nezavrhují, jen by bylo podle nich třeba, aby stát obcím pomohl. „Povinnost dát dítě do školky alespoň na jeden rok je dobrá, ale stát by měl pamatovat na to, aby pomohl obcím, aby mohly pro děti to vzdělání zajistit. Kdybychom neměli školu blízko, tak bych děti musel vozit i desítky kilometrů,“ řekl pro Echo24 Král.

Podle Opravilové (pozn. redakce: předsedkyně Asociace předškolní výchovy) je celý zákon uspěchaný. „My jsme říkali – nespouštějte to plošně. Dejme tu šanci a udělejme to, ale tohle se uspěchalo. Život zákonu nějaký směr dá a ten se pak musí sledovat a teprve na něj reagovat, zatímco my jsme říkali, že to má být obráceně,“ kritizuje Opravilová zákon, který podle ní ještě bude chtít řadu úprav.


Žádné komentáře:

Okomentovat