29.8.17

Renáta Bohuslavová: Jiří Zajíček: „Situace ve školství je kritická a potřebuje radikální řešení“

Učitelé na základních, středních i vysokých školách požadují více peněz na platy, někteří už od listopadu. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím však jen slibují. Kdy a zda vůbec se peníze na platy ve školství skutečně navýší, není jasné. Předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček v rozhovoru pro Echo24 řekl, že situace je kritická a pokud školství peníze nedostane, nebude dostatek učitelů na výuku.


Z interview Renáty Bohuslavové s Jiřím Zajíčkem v Echo24.cz vybíráme:

Regionální školství požaduje navýšení o 11 miliard. První zvýšení by chtěli učitelé ještě v listopadu tohoto ruku. Akademici zase na příští rok požadují o 4,5 miliardy více. Za tímto účelem je na pátek 1. září naplánován protest v Betlémské kapli. Co si od něj slibujete?

Situace v regionálním školství je opravdu kritická, protože máme obrovské problémy udržet učitele a další pracovníky ve školách. Při tomto nastavení finančních prostředků nejsme schopni konkurovat komukoliv dalšímu. Jednoznačně musíme dát najevo svoji nespokojenost a obavu o to, v jakém stavu je české školství. Problém podfinancování učitelů je opravdu dlouhodobý a pokud nezačneme situaci radikálním způsobem řešit, tak nebudeme ve školách schopni personálně zajistit výuku.

Mluvíte o kritické situaci a radikálním řešení. Jak konkrétně byste si tedy řešení představoval?

Určitě musí dojít k navýšení tarifních platů. Minimálně o 15 procent v následujících třech letech. To je pro nás bezpodmínečné. Myslím, že je to rozumná částka, protože jednorázové navýšení o větší částku by se nám sice líbilo víc, ale chápeme, že státní rozpočet má určité možnosti. Když si uvědomíme, že jsme v období ekonomického růstu, tak by neměl být problém rozpočet do školství stále navyšovat.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

požadují více peněz na platy, někteří už od listopadu

To pytlici požadují už od předloni. 'Předloň' je třináctý měsíc, totiž. Pak je tu ještě měsíc čtrnáctý, to jest 'napřesrok'. Ten upřednostňují prokrastinici. Tedy lidé, kteří si uvědomují, že jedním z projevů inteligence je schopnost oddálit úspěch.

nebude dostatek učitelů na výuku

Podstatné je, aby bylo dost lidí na průvodcování. Po výuce dnes už ani ten pes neštěkne. Dětem je nutno především asistovat při jejich zábavném bádání po tom, co budou v životě doopravdy potřebovat. Na to už učitelů netřeba.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Situace je kritická již nějaký čes. Ale to byl zajíček asi ve své jamce.

Okomentovat