17.8.17

Radka Hrdinová: Inspektoři našli víc než třicet škol, kde většina žáků neodmaturuje

Inspektoři sledovali téměř půl roku tři desítky středních škol, na nichž mají žáci často problém se skládáním maturity – neúspěšných je většina. Ačkoli vedení řady škol svaluje vinu na „demotivované“ studenty, podle inspekce je na učitelském sboru, aby změnil přístup a žáky na závěrečné zkoušky lépe připravil.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Rozdíl je nejen v tom, jak si školy úspěšné a neúspěšné vybírají studenty. U 34 škol, kterým inspekce kvůli neúspěchům u maturit věnovala pozornost, selhává prakticky vše, včetně vedení školy a učitelského sboru. Inspekce považuje za zcela nevyhovující práci ředitelů při řízení výuky na dvanácti procentech těchto škol. I těm, které jsou na tom o stupeň lépe, ale vytýká, že sice nesystematicky hodnotí práci učitelů, ale s hodnocením už dál nijak nepracují.

Způsob, jakým se zde učí, přitom inspektory také rozhodně neomráčil. Tyto školy přijímají studenty, u nichž se dá předpokládat, že nadchnout je pro matematické vzorečky nebo učení se slovíček bude podstatně náročnější než u studentů gymnázií. Řešením by podle Zatloukala bylo přizpůsobit výuku možnostem a znalostem, které jejich studenti mají. Jenže právě to se nedaří.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Způsob, jakým se zde učí, přitom inspektory také rozhodně neomráčil.

Pytlici by ale doopravdy hodně stáli o informaci, který z obecně známých způsobů výuky nějakého inspektora zaručeně omráčí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Netvrdil kdysi někdo něco o trhu s dobrými a špatnými školami?
A ty děti po celé 4 roky výborně prospívají a potom teprve nedají maturu? jestliže moc neprospívají, proč čekají až do maturity? Aby se po cimrmanovsku dozvěděly, že druhá půlka je stejně slabá, jako ta první?

Jirka řekl(a)...

Normálně bejzbolkou po palici. Uvidí evropské hvězdičky. Musel by bejt úplně blbej, kdyby se do příště nepoučil.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Inspektoři našli víc než třicet škol

Kdo hledá, zpravidla i najde.
Rostou jako ty houby po dešti. Dnes košík, příští sezonu celá nůše.
Takže nějaká ta smaženice, guláš, něco zavařit. Hlavně, aby se nezapařily...

Okomentovat