9.8.17

Radek Dragoun, Markéta Hronová: Po vysvědčení výpověď: Učitelé v létě stále míří na úřady práce, zamezit tomu přitom měla novela zákona

Letošní prázdniny měly být prvními, do kterých se promítne novela zákona neumožňující zaměstnávat učitele jen na školní rok. Podle údajů Úřadu práce ČR ale opět během prázdnin vzrostl počet učitelů, kteří jsou bez práce. Podle předsedy Unie školských asociací Czesha Jiřího Zajíčka byla změna zákona "nafouknutou populistickou bulbinou", která nic neřeší.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Nemá však zprávy z regionů, že by například školy nějakým způsobem zákon obcházely. Takovou úvahu odmítá i předseda Unie školských asociací Czesha Jiří Zajíček. "Nikdo by si na státní škole nedovolil obcházet zákon. Učitelé vše­obecně chybí. Nikdo je přece nepropustí a nebude doufat, že se v září vrátí zpět," říká.

To, že novela kýžený efekt nepřinesla, ho nepřekvapuje. "Od začátku jsem říkal, že je změna zákona nafouknutá populistická bublina, která nic nevyřeší," říká. Nárůst nezaměstnaných učitelů může být dán i tím, že se středním školám nepodařilo naplnit první ročníky a učitele už nepotřebují. Tomu by nasvědčovala i čísla. Ze dvou tisíc učitelů, kteří přibyli na úřadu práce, jich je 1200 právě středoškolských. Další nezaměstnaní mohou být nekvalifikovaní učitelé, na něž se zákaz smluv na deset měsíců nevztahuje.

12 komentářů:

Tantris1978 řekl(a)...

Špatně je už titulek - po vysvědčení nikdo (v zásadě nikdo) výpověď nedostává, podle jakého § by asi byla dána?
"Letošní prázdniny měly být prvními, do kterých se promítne novela zákona neumožňující zaměstnávat učitele jen na školní rok." Tady si někdo plete školní rok a období školního vyučování! školní rok končí 31.8.
"Ptala jsem se na krajích, čím by to mohlo být, ale nedokázali mi to říct," Tak jsou to čerství absolventi, pak ti, kterým doběhla smlouva (ano, i to se může stát, ti, kteří byli propuštěni pro nadbytečnost a nekvalifikovaní(což je ostatně i v článku). A pak to mohou být ti, co na konkrétní škole skončili ze své vůle - a třeba ví, že od září nastoupí na jiné.

Eva Adamová řekl(a)...

Ale no tak, to že si někdo plete školní rok s obdobím školního vyučování není zas až tak důležité. Důležitější je vědět, že když někdo skončí na škole ze své vůle a třeba ví, že od září nastoupí na jiné škole, podá výpověď 30.6. a pracovní poměr mu skončí 31.8. A pak tradá na jinou školu od 1.9. bez asistence úřadu práce, milý zlatý.

Fanda Moudry řekl(a)...

V srpnu však musíte do práce.

Tantris1978 řekl(a)...

@Eva Adamová Drahá, mohla byste to říct těm pedagogům, se kterými jsem to řešil?

Eva Adamová řekl(a)...

"Tak jsou to čerství absolventi, pak ti, kterým doběhla smlouva (ano, i to se může stát, ti, kteří byli propuštěni pro nadbytečnost a nekvalifikovaní(což je ostatně i v článku). A pak to mohou být ti, co na konkrétní škole skončili ze své vůle - a třeba ví, že od září nastoupí na jiné."

Víte Tantris, z Vašich vyjádření čpí velké chytrolínství, ale bohužel také obrovská neznalost problematiky.

Takže pojďme postupně

1. Čerství absolventi
Pokud nemají odpracovaných 12 měsíců za poslední dva roky, nedostanou podporu v nezaměstnanosti. A většina z nich si dnes v pohodě najde práci jinde, když už ji tedy nenajdou ve školství.

2. Propuštění pro nadbytečnost
Obnáší dvouměsíční propouštěcí lhůtu a odstupné ve výši jednoho až tří měsíčních platů. Takových učitelů se v červenci asi také na úřad práce nenapsalo. A nekvalifikovaného učitele, pokud měl smlouvu na dobu neurčitou, také ředitel nemůže jen tak vykopnout.

3. No a o těch, kteří měli na škole smlouvu na dobu neurčitou a končí o své vůli jsem už psala, ty mezi těmi červencovými také nenajdeme.

Takže suma sumárum, absolutní většina učitelů, kteří se v červenci ocitli na úřadu práce jsou učitelé, kteří měli na školách smlouvy na dobu určitou, a bohužel z toho vyplývá, že se s učiteli pořád slušně oře.

pratavetra řekl(a)...

Paní Adamová, není Vás škoda pro školství? Vy už opravujete i pana Mgr. Šimáčka.

Ten článek je strašně špatně napsaný, vůbec nic nerozebral, prostě pár čísel, že někdo přišel na úřad práce.

K Vašemu rozboru.
Proč by nepřišli čerství absolventi? Máte pravdu s podporou vzhledem k počtu odpracovaných měsíců, ale oni tam přijdou se zaregistrovat z toho důvodu, aby stát za ně platil pojistné.

Nekvalifikovaného učitele má ředitel vykopnout ve chvíli, kdy mu zaklepe na dveře kvalifikovaný učitel, že chce práci (a nikdy nevíte, kdo na ty dveře klepe a komu si postěžuje). A vztahuje se to i na ty, kterým bylo odpuštěno dovzdělání se (tedy ty, kteří mají věk, resp. odpracované roky).

Jestliže ředitel ví, že v příštím školním roce neotevře třídy, dá Vám výpověď už v dubnu pro nadbytečnost (tudíž o prázdninách běžíte na ÚP). Vzhledem k tomu, jak opět klesl počet vycházejících žáků, tak je to logické. Kdo chodí na porady ředitelů, tyhle statistiky z Kraje dostává každým rokem (obvykle únor, březen)

Z velké části se jedná o středoškolské kantory. Opravdu bych tam nějakou zvůli ředitelů, že sepisují smlouvy na kratší dobu, nehledal.

Eva Adamová řekl(a)...

"Opravdu bych tam nějakou zvůli ředitelů, že sepisují smlouvy na kratší dobu, nehledal."

Celou dobu se někteří ředitelé chovali tak, jak se chovali a najednou se začnou chovat jako Mirkové Dušínové?

"Proč by nepřišli čerství absolventi?"
Proč nepřijdou? Protože při současné rekordní nezaměstnanosti najdou práci jinde a do školství už se bohužel nikdy nevrátí.

"Nekvalifikovaného učitele má ředitel vykopnout ve chvíli, kdy mu zaklepe na dveře kvalifikovaný učitel, že chce práci (a nikdy nevíte, kdo na ty dveře klepe a komu si postěžuje). A vztahuje se to i na ty, kterým bylo odpuštěno dovzdělání se (tedy ty, kteří mají věk, resp. odpracované roky)."

Takhle hned může ředitel vykopnout nekvalifikovaného, se kterým má podepsanou smlouvu na dobu určitou a to ještě musí být smlouva sepsána tak, aby mu to umožnila. Na ty, kterým bylo odpuštěno dovzdělání je pohlíženo jako na kvalifikované, zkuste takového člověka, který má známého právníka a ostré lokty, vykopnout a uvidíte ten frmol.

"Jestliže ředitel ví, že v příštím školním roce neotevře třídy, dá Vám výpověď už v dubnu pro nadbytečnost (tudíž o prázdninách běžíte na ÚP)."

Právní výklad k této záležitosti je následující: Zaměstnanci nemůže skončit pracovní poměr dřív, než je započata změna, na základě které dostal výpověď. Jinak je výpověď neplatná. Změna nastává k 1.9., učitel musí dle zákona dostat výpověď pro nadbytečnost ke 30.6. a pracovní poměr mu skončí po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty, tedy 31.8. Ale na to, že ředitelé porušují pracovní právo úplně běžně, už jsme si zvykli. A na to, že učitelé se bohužel neumí bránit, taky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přesně.
Na kultivované a lidumilné funkcionáře nemusí být nasazován zákon, přeci.
Školní rok je školní rok. Co s tím víc? Že se běžně porušují nejen pravidla slušného chování, ale dokonce i právní normy, dnes už nikoho nezajímá. Odpovědnost ze zákona je vytlačena zvůlí ze zhovadilosti.

pratavetra řekl(a)...

Paní Adamová, přihlaste se do konkursu na ředitele (je jich dost, do některých se nikdo nehlásí). Nějaké znalosti máte a když se naučíte tančit mezi kapkami deště, možná budete i dobrou ředitelkou.

Dlouhodobě jsou Vaše komentáře negativní, to je samozřejmě Vaše volba. Často však máte problém s porozuměním textu, resp. si jej ráda upravujete podle svého. O absolventech jsem psal v souvislosti s nahlášením se na úřad práce. Tvrdíte, že tam nechodí, já mám ověřeno, že tam chodí (mám tam sestřenici a ta se mi některé snaží dohodit), protože si prodlužují "prázdniny".
Ve výkladu o nekvalifikovaných v tom máte hokej. Tantrise Vám doporučovat raději nebudu, protože jste na něj evidentně vysazená, ale zkuste pana doktora z Olomouce. Za cca 550,- to dostanete i s autogramem.

Jinak je mi líto, že máte tak špatné zkušenosti s řediteli. Ale jak říkám, přihlaste se, lidí s Vaším přehledem není mnoho.

Eva Adamová řekl(a)...

Pravdou je, že pokud chce absolvent učitelství od 1. září nastoupit, musí se na prázdniny na úřad práce přihlásit. Opět jedna z nespočetných "výhod" učitelování, že?

Ve výkladu o nekvalifikovaných rozhodně žádný hokej nemám, ten v něm máte evidentně Vy, navíc naprosto nevnímáte, kdy se v textu hovoří o smlouvě na dobu určitou a kdy se hovoří o smlouvě na dobu neurčitou, a o tom, že byste výpověď pro nadbytečnost byl ochoten dát naprosto protiprávně snad ani raději nebudu hovořit.

A ty negativní zkušenosti s řediteli nemám já osobně, ale celá armáda učitelů, ze kterými se v minulých letech slušně zametalo. Nebo si snad myslíte, že to ustanovení o smlouvách minimálně na 12 měsíců se zjevilo pro nic za nic, že ta armáda propuštěných učitelů se na úřadech práce opakovaně o prázdninách objevovala, protože se jejich ředitelé chovali solidně? A fakt nevím co je negativního na komentáři, který poukazuje na to, že na mnoha školách zřejmě tato nepěkná praxe pokračuje? Myslím, že jste zbytečně podrážděný a bohužel jste jen potvrdil, že právní povědomí ředitelů škol je zoufalé. Věřím Vám, že dělat ředitele a tančit mezi kapkami deště není jednoduché, ale to bohužel ještě není důvod k tomu, aby se porušoval zákoník práce jako na běžícím pásu.

Eva Adamová řekl(a)...

A ještě jedna poznámka.

O "solidním" jednání ředitelů v minulých letech také vypovídá skutečnost, že ono v článku uvedené číslo 2000, je podstatně nižší než bývávalo.

pratavetra řekl(a)...

Za 11 let ředitelské práce jsem nemusel dát výpověď, včetně provozních zaměstnanců. První smlouvu dávám vždy na dobu určitou, ovšem na úřad práce jsem nikdy nikoho neposlal.

Naopak z úřadu práce jsem nikdy nikoho nezaměstnal, v drtivé většině se jedná o čitelky, které si spletly dobu. Tragikomické bylo i vystoupení jednoho kandidáta při konkurzu, který jako svou přednost uváděl, že stál u tvorby RVP, ale dvacet let po studiu byl stále zašitý někde ve výzkumu a o metodách a formách práce, či strukturovaném hodnocení neměl tušení.

Svého času jsem měl ve stavu taktéž jednu kolegyni bez VŠ, která věřila, že počet odučených let je zárukou toho, že smlouva na dobu neurčitou je posvátná (taky jsem tomu věřil, ale mám od dvou právníků potvrzeno, že je to pouze uznání kvalifikace pro výkazy a uznání legitimní zaměstnatelnosti). No, naštěstí už je v důchodu a obešlo se to bez nervů.

V této souvislosti mě překvapuje, že tolik orodujete za nevystudované. Vás neuráží, že jim ta absence vysokoškolského studia prošla? Ono to totiž takto bude pokračovat. Schopní kantoři odcházejí a nedostatek kantorů se bude řešit opět touto cestou. Na prvním stupni skončí hodné maminy, na druhém zrušíme fyziku, chemii, tělesnou výchovu, ještě více osekáme matematiku. Pokud se bude naslouchat Šteflům, Kartousům, Howe, TU apod., tak je s českým vzděláním konec.

Neříkám, že právní povědomí ředitelů je skvělé. Ovšem kolik právníků se věnuje školskému právu k předání ředitelům? V našem regionu školí x-pert, případně Tantris, pak jsem slyšel o někom dobrém z Vysočiny. Toť vše. Pokud máte tip, napište. Netuším ovšem, z čeho jste vyfabulovala, že jsem potvrdil, že právní povědomí ředitelů je zoufalé. Takových mistrů teoretiků už jsem zažil dost. Právo mě baví, dcera je navíc právník a pomáhá mi v "občanovi", což potřebujete v praxi školy více než zákoník práce.

Také jsem nepochopil, proč zrovna ve školství by musela být smlouva na dobu určitou právě na 12 měsíců. Např. mladší dcera je inženýrka a měla první smlouvu na 11 měsíců (mimo školství samozřejmě). A vůbec nechápu, proč někteří mají pocit, že škola je jejich zaopatřovací ústav.

Psal jsem, že je ten článek naprosto špatný. Číslo 2000 je co? Víte, kolik různých inženýrů a dalších nekvalifikovaných je v tom čísle ukrytých? To se nedozvíte.

Okomentovat