27.8.17

Pavla Lioliasová: Maturitní slohové práce. 15 procent studentů letos uspělo s odvoláním, středoškolská unie navrhuje změny

Patnáct procent maturantů letos uspělo s odvoláním proti výsledkům své slohové práce při státní maturitě. Žádost o přezkum podala tisícovka studentů. Radiožurnálu to řekl šéf organizace Cermat, která zkoušky připravuje, Jiří Zíka.

Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

Maturitní slohové práce z češtiny by do budoucna mohlo kontrolovat víc hodnotitelů. Dnes čte většinu prací jeden člověk. Dvojitou kontrolou projdou jen práce s méně body. Změnu navrhuje Česká středoškolská unie (ČSU).

„Práce, které by byly na trojku, čtyřku nebo pětku by byly hodnoceny minimálně dvěma lidmi. Ve chvíli, kdy by se hodnotitelé neshodli na známce, tak by se přidal ještě jeden hodnotitel, tal aby tam byla nějaká shoda,“ vysvětluje předsedkyně ČSU Lenka Štěpánová.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve chvíli, kdy by se hodnotitelé neshodli na známce, tak by se přidal ještě jeden hodnotitel, tal aby tam byla nějaká shoda,

Přijatelné schema je jednoduché. Při předpokládaném hodnocení výborně jeden hodnotitel, chvalitebně dva hodnotitelé, dobře tři, dostatečně čtyři a nakonec nedostatečně pět hodnotitelů. Pokud někoho ale doopravdy chytrého napadne, že odměna za opravenou práci bude pevná, a že se bude dělit mezi hodnotitele rovným dílem podle jejich počtu, pak se pytlici vsadí o svoji celoroční nadtarivní složku platu, že u drtivé většiny maturitních pací bude navrženo hodnocení výborně.
Princip shody byl použit už u prvního českoslovanského číslicového počítače SAPO, který měl tři aritmetické jednotky. Při shodě alespoň dvou výsledků, byl tento prohlášen za správný. Nebo tak nějak.

Okomentovat